Acasă Sport Timişoara – campioană naţională la rugby, după 40 de ani

Timişoara – campioană naţională la rugby, după 40 de ani

După 21 de ani, Timişoara are din nou o campionă naţională la sporturile de echipa. Echipa de rugby RCM Timişoara a scris istorie în această după-amiază pe Stadionul „Arcul de Triumf” din Bucureşti. Bănăţenii au trecut cu 16-6 de CSM Ştiinţa Baia Mare, campioana ultimelor trei ediţii, în finala Campionatului Naţional de Rugby.

Timişoara a mai fost campioană naţională la rugby în urmă cu exact 40 de ani.

RCM a început bine şi a deschis scorul încă din minutul 2, printr-o lovitură de penalitate transformată de Calafeteanu. În minutul 25, zimbrii de la Baia Mare au fost pentru prima oară în avantaj după ce au reuşit transformarea a două lovituri de penalitate: 6-3. Acesta a fost de altfel şi scorul primei reprize.

Bănăţenii, conduşi de pe margine de Chester Williams, au revenit spectaculos în a doua repriză. După ce au revenit la conducerea jocului în urma transformării a două lovituri de penalitate, RCM a dat lovitura de graţie cu un minut înainte de finalul partidei, când a înscris singurul eseu al finalei. Conache transformă lovitura suplimentară şi RCM Timişoara termină partida fără emoţii.

Aproximativ 200 de suporteri timişoreni i-au încurajat pe campionii de la RCM, la Bucureşti. Timișoara a început marea finală în componenţa: Fercu, Lemnaru, Tuiatua, Kinikinilau, Moala, Rose, Calafeteanu, Bălan, Turashvili, Pungea, Lazăr, Drenceanu, Burcea, Rus, Carpo.

„Bravo RCM Timişoara! Suntem campioni naţionali după 40 de ani! Timişoara e mândră că are o asemenea echipă! Ca primar, sunt bucuros că am susţinut creşterea fondurilor alocate din bugetul local pentru RCM, apreciind corect potenţialul de înaltă performanţă al acestui club şi le mulţumesc jucătorilor, antrenorilor şi staff-ului conex pentru seriozitatea şi dăruirea de care au dat dovadă. Aşteptăm şi de la BC Timişoara o bucurie la fel de mare şi, cât mai curând, şi de la echipele noastre de handbal şi fotbal, toate trei câştigătoare ieri! Hai Timişoara performantă!”, a transmis Nicolae Robu, primarul Timişoarei.