Acasă Sport Timișoara joacă barajul cu UTA, Pandurii Tg. Jiu a retrogradat în liga...

Timișoara joacă barajul cu UTA, Pandurii Tg. Jiu a retrogradat în liga secundă

acs poli tmPandurii Târgu Jiu a retrogradat în Liga a II-a, în timp ce ACS Poli Timişoara va juca un baraj de menţinere în Liga I de fotbal, după meciurile din etapa a 14-a a fazei play-out, ultima a sezonului.
Pandurii a fost învinsă în prelungiri de FC Botoşani cu scorul de 2-1, într-un final dramatic, cu cele trei goluri marcate începând cu minutul 88. ACS Poli Timişoara a obţinut o remiză salvatoare la Mediaş, 2-2, după ce Gaz Metan a condus cu 2-0.
Concordia s-a salvat de la retrogradare graţie unei victorii cu 1-0 la Piteşti, cu FC Voluntari.
Pandurii ia drumul ligii secunde, alături de ASA Târgu Mureş, în timp ce ACS Poli Timişoara va juca un baraj pentru Liga I cu ACS UTA Bătrâna Doamnă Arad, echipă clasată pe locul al treilea în liga a doua. Au promovat direct Juventus Bucureşti şi ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.
Pandurii şi Poli au terminat la egalitate de puncte (27), dar Poli a avut avantaj prin prisma faptului că Pandurii a beneficiat de rotunjirea punctajului după sezonul regulat, timişorenii având şi bilanţul meciurilor directe din play-out mai bun (3-1 şi 0-1).
În meciul dintre FC Botoşani şi Pandurii, gorjenii au avut două ocazii de gol în prima repriză, prin Sergiu Negruţ (15) şi Paul Păcurar (43), la ultimul meci al antrenorului Leo Grozavu pe banca tehnică a moldovenilor.
După pauză, Golofca a avut o mare şansă de gol, dar portarul Laurenţiu Popescu s-a opus (49). Golofca a fost cel care a deschis scorul, la o fază tratată cu lejeritate de apărarea oaspeţilor (88). Pandurii s-a aruncat în atac şi a reuşit egalarea prin Florin Ilie (90+1). În cele din urmă, FC Botoşani a obţinut victoria prin golul marcat de Lorand Fulop, lăsat liber în careu (90+4). Gazdele au terminat meciul în zece oameni, după eliminarea lui Mihai Roman (90+5).
La Mediaş, Gaz Metan conducea cu 2-0 în minutul 25, după ”dubla” lui Eric (13, 24), primul din lovitură liberă şi al doilea pe contraatac. Gazdele au mai ratat ocazii de gol, prin Alexandru Buziuc (28) şi Alexandru Munteanu (35), dar Poli a reuşit să revină în meci şi să reducă din diferenţă prin Alexandru Popovici (38). Gaz Metan a ratat în final al treilea gol, prin Munteanu (44).

În repriza secundă, Bogdan Străuţ a ratat în min. 72, din poziţie favorabilă, iar Poli au reuşit egalarea în min. 81, când Sebastian Mailat a înscris, după o eroare a fundaşului Akaki Hubutia.
La Piteşti, Concordia Chiajna s-a impus cu 1-0 în faţa formaţiei FC Voluntari, prin golul marcat de Răzvan Grădinaru (6). Concordia a cerut gol la o fază în min. 9, când ”vulturii” au trimis spre poartă, iar portarul Dragoş Balauru a respins de pe linia porţii. Concordia a mai avut o şansă mare prin Marius Pena (43), dar şi Doru Popadiuc (59), de la FC Voluntari, a ratat singur cu portarul.

AFC Botoşani – CS Pandurii Târgu Jiu 2-1 (0-0), stadion “Municipal” – Botoşani
Au marcat: Cătălin Golofca (88), Lorand Fulop (90+4), respectiv Florin Ilie (90+1).
Cartonaş roşu: Mihai Roman (FC Botoşani, 90+5).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); arbitru de rezervă: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi)
Observatori: Cristian Nica (Ploieşti) – CCA, Cătălin Popa (Vaslui) – LPF

CS Gaz Metan Mediaş – ACS Poli Timişoara 2-2 (2-1), stadion “Gaz Metan” – Mediaş
Au marcat: Eric De Oliveira (13, 24), respectiv Alexandru Popovici (38), Sebastian Mailat (81).
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Marian Bucurescu (Bucureşti) – LPF

FC Voluntari – CS Concordia Chiajna 0-1 (0-1), stadion “Nicolae Dobrin” – Piteşti
A marcat: Răzvan Grădinaru (6).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Gabriel Sabin Stroe (Piteşti); arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (Bucureşti)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Marian Ivan (Braşov) – LPF
Sursă: Agerpres