Acasă Sport Timișoreanca Anca Todoni s-a calificat în turul al doilea la Wimbledon

Timișoreanca Anca Todoni s-a calificat în turul al doilea la Wimbledon

Jucătoarea română de tenis Anca Todoni (19 ani, locul 142 WTA), debutantă la un turneu de Mare Șlem, s-a calificat in turul al doilea la Wimbledon, luni, după ce a învins-o pe sârboaica Olga Danilovic (23 de ani, 116 WTA) cu 7-5, 6-1.

Venită din calificări, Todoni s-a impus după o oră și 23 de minute în fața sârboaicei Danilovic.

Românca și-a luat astfel revanșa, după ce Danilovic a învins-o în calificări la Roland Garros, anul acesta, cu 6-1, 4-6, 6-1, in primul tur.

Anca Alexia Todoni trebuia să joace, inițial, cu italianca Elisabetta Cocciaretto (23 ani, 41 WTA), dar aceasta s-a retras din competiție.

Todoni a fost mai buna decât Danilovic la winners, 17-14, si a avut mai puține erori neforțate, 14-27.

Românca și-a asigurat un cec de 93.000 de lire sterline și 110 puncte WTA, iar în turul secund va înfrunta o americană, pe Coco Gauff sau pe Caroline Dolehide.

Anca este pregătită de trei antrenori: Adrian Cruciat, Adrian Gavrilă și Artemon Apostu-Efremov.