Acasă Sport Trei medalii pentru juniorii timişoreni la Campionatul European de Şah rapid

Trei medalii pentru juniorii timişoreni la Campionatul European de Şah rapid

Şahiştii timişoreni de la Clubul Sportiv Şcolar nr. 1 din Timişoara s-au întors cu trei medalii de la Campionatul European de Şah rapid desfăşurat la Subotica, în Serbia. Veronica Foişor a fost vedeta lotului timişorean, câştigând argintul la Supercupa Europei şi bronzul la categoria ei de vârstă. Cel mai tare român de la Campionatele Europene a fost Cristian Chirilă, sportiv cu dublă legitimare la Clubul Central Bucureşti şi AEM Timişoara.

“Mai este mult până departe”

Tot o medalie de argint a obţinut şi Cătălin Sauca, la categoria băieţi 8 ani. Competiţia la categoria băieţi 18 ani, ca şi Super Cupa Europei, a fost câştigată de românul Cristian Chirilă, sportiv cu dublă legitimare, la AEM Timişoara şi Clubul Central Bucureşti. Într-o partidă de şah rapid, fiecare jucător are 30 de minute pentru toate mutările. Echipa României, cu Cristian Chirilă la prima masă, Adrian Petrişor şi Veronica Foişor, a ocupat locul doi la Subotica. „Am dovedit că avem valoare. E adevărat, mai este mult până departe. Ruşii, ungurii şi sârbii sunt încă peste noi. Acolo se mănâncă şahul pe pâine. La noi, din şah nu se poate trăi. La această competiţie, părinţii copiilor au plătit toate cheltuielile”, spune Corneliu Paşcalău, antrenorul lotului de juniori al României. Joi, sportivii timişoreni vor juca la Pardubice, în Cehia, la Campionatul Euopean de Şah normal pe echipe. Va urma Campionatul Mondial de şah pentru juniori din Antalya, Turcia, în perioada 11-23 noiembrie.