Acasă Sport Trei pucte şi nimic mai mult

Trei pucte şi nimic mai mult

Cu gândul la jocul cu Şahtior Doneţk, timişorenii au fost la un pas de un semieşec ruşinos

Toţi cei implicaţi în mod direct la F.C. Timişoara se gândesc numai la jocul de miercuri, în faţa celor de la Şahtior Doneţk. Nu face excepţie nici Ioan Ovidiu Sabău, tehnicianul alb-violeţilor. „Moţul” a trimis pentru primul joc din campionat, în faţa Gloriei Bistriţa, o echipă din a cărui prim „11” doar Arman Karamyan a făcut parte în jocul tur cu Şahtior. Acest lucru s-a văzut încă din startul partidei cu Gloria Bistriţa, elevii lui Sandu Tăbârcă fiind la un pas de deschiderea scorului încă din minutul trei. Timişorenii au avut o primă repriză oribilă, poarta oaspeţilor nefiind ameninţată deloc de atacanţii de la F.C. Timişoara. Mai mult, bistriţenii au controlat jocul în cea mai mare parte a timpului din prima repriză, rezervele trimise de Sabău pe teren fiind mai degrabă timorate. Jocul bănăţenilor nu a strălucit deloc nici în repriza secundă. Totuşi, chiar în debutul celei de-a doua părţi, cehul Magera a lovit bara transversală, cu o lovitură de cap dintr-o poziţie incomodă. Tehnicianul timişorenilor a înţeles că, pentru a câştiga cele trei puncte puse în joc, trebuie să facă mai multe modificări în echipă. Astfel, în joc au fost aruncaţi Artiom Karamyan, Gigel Bucur şi Dan Alexa. Cu 15 minute înainte de finalul partidei, Gigel Bucur a demonstrat încă o dată că este providenţial pentru F.C. Timişoara, chiar şi atunci când nu înscrie. Atacantul de buzunar a reuşit o pasă excelentă pentru Magera, cehul şutând plasat pentru un 1-0 chinuit. În rest, timişorenii au mai contat în ceea ce priveşte încasarea a două cartonaşe, ambele în repriza secundă, adresanţii fiind Dan Alexa şi Claudiu Ionescu. După reprezentaţia aproape penibilă susţinută în „exil”, pe arena din Giuleşti, timişorenii se pot împăca doar cu gândul obţinerii celor trei puncte puse în joc. Cu un asemenea joc însă, indiferent de actorii trimişi pe terenul de joc, F.C. Timişoara ar putea avea mari probleme în Liga I, în faţa unor echipe mai bine cotate decât Gloria Bistriţa, un adversar, totuşi, modest.
Pentru F.C. Timişoara au evoluat următorii: Taborda – Bădoi, Luchin, Scutaru, Latovlevici – Stancu, Vršič, Borbély, Arm. Karamian – Cl. Ionescu, Magera. După pauză au mai intrat Artiom Karamyan, Alexa şi Bucur.