Acasă Sport UCM Reşiţa a bifat prima victorie a anului

UCM Reşiţa a bifat prima victorie a anului

Echipa vicecampionă a României, UCM Reşiţa, a disputat primul meci al anului, elevii antrenaţi de Gligore Czari înfruntând, la mijlocul săptămânii, formaţia din eşalonul secund al campionatului intern HC Arad. Partida de verificare împotriva echipei din Arad a fost foarte aşteptată de handbaliştii reşiţeni, deorece, de la reunire lotului alb-albastru şi până la ora meciului, reşiţenii au făcut doar antrenamente fizice. Pentru partida jucată în sala Polivalentă din Reşiţa, antrenorul Gligore Czari nu i-a avut în lot pe Valentin Ghionea, Alexandru Stamate, Ionuţ Georgescu şi Cristian Fenici, jucătorii fiind convocaţi de selecţionerul Vasile Stângă pentru Campionatul Mondial de Handbal din Suedia. Tehnicianul reşiţenilor i-a putut vedea la lucru şi pe ceilalţi jucători, care de obicei jucau puţine minute în meciurile oficiale. Formaţia reşiţeană s-a impus fără probleme la finalul celor 60 de minute de joc, învingând echipa din Arad cu scorul de 42-28. Diferenţa de scor la pauză a fost de 9 goluri în favoarea alb-albaştrilor, aceştia nemenajând la nici o fază formaţia oaspete. Antrenorii ambelor echipe au declarat la finalul meciului că sunt mulţumiţi de cum s-au comportat elevii lor, scorul nefiind important pentru ei deoarece partida s-a jucat fără miză. Handbaliştii reşiţeni vor continuă antrenamentele alternative, acestea urmând să se desfăşoare atât la Sala Polivalentă, cât şi pe Stadionul de fotbal „Mircea Chivu” şi la sala de forţă a bazinului Olimpic din Reşiţa. Elevii lui Gligore Czari vor mai juca până la reluarea campionatului partide de pregătire împotriva unor echipe din afara ţării. Prima reprezentaţie oficială a anului a alb-albaştrilor va fi în disputa din deplasare contra echipei Dinamo Municipal Braşov, partidă programată pe data de 12 februarie. La numai o săptămână după reluarea Ligii Naţionale, reşiţenii vor face deplasarea în Ucraina, unde vor juca partida din turul optimilor Cupei Cupelor, împotriva celor de la  Budyvelnik.