Acasă Sport UCM Reşiţa – victorii pe linie în campionat

UCM Reşiţa – victorii pe linie în campionat

UCM Reşiţa a câştigat partida din cadrul etapei cu numărul patru împotriva formaţiei CSM Satu Mare. Partida din acest weekend a însemnat revenirea formaţiei reşiţene în propria sală după ce, în debutul sezonului, handbaliştii reşiţeni au fost nevoiţi să joace pe terenul rivalei din Timişoara. Handbaliştii reşiţeni au câştigat la o diferenţă de şase puncte meciul împotriva formaţiei din Satu Mare, acest lucru făcând deliciul suporterilor reşiţeni. Elevii lui Gligore Czari s-au montat mai greu în joc, formaţia din Satu Mare reuşind să conducă formaţia vicecampioană a României. Handbaliştii reşiţeni şi-au revenit până la pauză şi după 30 de minute de joc, reşiţenii conduceau pe tabelă cu scorul de 17-13. Repriza secundă a însemnat un galop de sănătate pentru formaţia reşiţeană, aceştia reuşind să înscrie 18 goluri. Partida s-a încheiat cu scorul de 35-29 în favoarea reşiţenilor, aceştia instalându-se pe locul trei în campionat, la doar două puncte de liderul HC Odorhei şi ocupanta poziţiei a doua, Pandurii Târgu Jiu. Cei mai buni marcatori pentru formaţia reşiţeană au fost Georgescu şi Antonaru, cu câte opt reuşite, în timp ce golgeterul reşiţenilor, Valentin Ghionea, a reuşit trei goluri, acesta clasându-se pe poziţia a cincea în clasamentul golgeterilor Ligii Naţionale la handbal masculin. În etapa viitoare, UCM Reşiţa se va deplasa la Bacău, unde pe data de 2 octombrie, va juca împotriva formaţiei Ştiinţa Dedeman Bacău.