Acasă Sport Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” din Arad, promotoare a sportului de performanţă

Absolventul şi Masterandul UVVG Flavius Koczi a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene de Gimnastică
Absoventul UVVG Flavius Koczi, masterand în anul I, în cadrul masteratului „Sport şi performanţă motrică”, de la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport a Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” din Arad este noul campion european la sol, după ce a triumfat în finala acestei probe, sâmbătă, la Campionatele Europene de Gimnastică de la Berlin. Flavius Koczi a reuşit un concurs perfect obţinând o medalie de aur la sol, una de argint la individual compus şi locul IV în finala la sărituri. Masterandul UVVG Flavius Koczi a cucerit primul titlu al concursului special pe aparate – solul, care i-a impresionat pe arbitri, cu un rezultat excepţional, 15,500 puncte (notă de plecare 6,6, execuţie 8,900). Flavius Koczi este absolvent al Facultăţii de Sport din cadrul Universităţii de Vest „Vasile Goldiş”, promoţia 2010, a obţinut medalia de aur şi medalia de bronz la Campionatele Mondiale Universitare de la Belgrad (2009), precum şi medalia de argint la Campionatele Mondiale de la Londra (2009). În 22.10.2009, în semn de înaltă preţuire a activităţii sportive, prof. univ. dr. Aurel Ardelean, rector al Universităţii de Vest „Vasile Goldiş”, i-a acordat campionului Flavius Koczi, în numele Senatului Universitar, Diploma de Excelenţă a Universităţii de Vest „Vasile Goldiş”. Prof. univ. dr. Aurel Ardelean, rector al Universităţii de Vest „Vasile Goldiş”, ne-a declarat: „Senatul Universităţii sprijină performanţa studenţilor sportivi ai Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport, iar premiile obţinute de masterandul Flavius Koczi ne onorează. În anii precedenţi, am fost onoraţi de succesele foştilor studenţi şi masteranzi, precum Dana Dodean – tenis de masă, Gina Gogean – gimnastică, Otilia Bădescu – tenis de masă, Traian Cihărean – haltere, Adrian Jigău – haltere, Biriş Gheorghe – haltere, Adrian Popuţea – box, Mandache George – baschet, Lucian Sandu – gimnastică şi mulţi alţii, care astăzi sunt cadre didactice, sau antrenori emeriţi ai unor loturi naţionale. Recenta noastră implicare în baschetul feminin, prin echipa de baschet ICIM Universitatea „Vasile Goldiş” Arad, multiplă campioană naţională, dovedesc deschiderea UVVG spre toate ramurile sportive”. Masterandul UVVG Flavius Koczi a fost contactat telefonic, ieri, de conf. univ. dr. Mirela Dan, decanul Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport din cadrul Universităţii de Vest „Vasile Goldiş”,  care l-a felicitat pentru victoriile obţinute la Campionatele Europene de Gimnastică. „Flavius mi-a spus că s-a pregătit cu atenţie pentru acest concurs şi este bucuros că a obţinut medalia de argint la individul compus  şi pe cea de aur la sol.  S-a simţit bine şi a fost încrezător deşi a concurat în faţa unui public bun cunoscător al gimnasticii şi frenetic susţinător al sportivilor germani. Oricum a fost o etapă în pregătirea sa pentru campionatele mondiale din acest an”, ne-a declarat conf. univ. dr. Mirela Dan, decanul Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport din cadrul UVVG.