Acasă Sport Universitatea Reşiţa păstrează şanse la Liga Naţională

Universitatea Reşiţa păstrează şanse la Liga Naţională

Echipa de handbal feminin Universitatea Reşiţa a reuşit cea de-a doua victorie din acest sezon de Liga Naţională şi, cu toate că au parte de un parcurs slab în campionat, elevele lui Florin Pera au încă şanse să rămână în prima ligă. Duminică, în Sala Polivalentă din Reşiţa, „studentele” cărăşene au bifat cel de-al doilea succes din acest sezon, învingând, nu fără emoţii, ocupanta locului 12 şi principală contracandidată la retrogradare a reşiţenelor, CSM Cetate Devatrans. Reşiţenele au avut parte de un start mai bun de meci, reuşind să se distanţeze şi la trei goluri. Graţie unui joc defensiv bun, handbalistele lui Florin Pera aveau la pauză un avantaj de trei goluri în faţa echipei din Deva. Repriza secundă a început cu formaţia oaspete alergând după egalare, însă, jocul bun făcut de portarul cărăşenelor a ţinut avantajul de partea formaţiei din Reşiţa. Finalul partidei le-a găsit învingătoare pe handbalistele reşiţene, care s-au impus cu scorul general de 24-20 în faţa echipei CSM Cetate Devatrans. Astfel, Universitatea Reşiţa a acumulat patru puncte în Liga Naţională, aflându-se la doar opt puncte de locul ce asigură rămânerea în prima ligă. Simona Duţă a fost cea mai bună marcatoare a grupării din Reşiţa, jucătoarea marcând şase goluri. Speranţa reşiţenelor de a rămâne şi la anul în Liga Naţională rămân vii, mai ales că, până la finalul actualului sezon mai sunt de jucat şapte etape. La finalul partidei contra echipei din Deva, antrenorul Florin Pera a declarat că este mulţumit de victorie, şi că şansele de rămânere în prima ligă depind în mare parte de partida pe care Universitatea o va juca în acest weekend împotriva formaţiei de pe locul zece, Tomis Constanţa.