Acasă Sport Universitatea Timişoara caută drumul victoriei

Universitatea Timişoara caută drumul victoriei

Formaţia de handbal feminin Universitatea Timişoara a avut un început ezitant de an, bănăţenele reuşind doar o vcitorie şi două înfrângeri în startul celui de-al doilea tur al Diviziei A. Handbalistele din Timişoara ocupă în prezent locul 7 în seria B a Diviziei a, cu 12 puncte din 17 meciuri jucate. Elevele lui Tiberiu Puta au parte de o mică vacanţă datorată pauzei dintre etapa a treia şi a patra a campionatului, ce durează aproximativ 10 zile. Timişorenele nu au stat însă degeaba, şi, pe lângă antrenamentele efectuate la intesitate maximă, au jucat un amical împotriva selecţionatei LPS Banatul, alcătuită din jucătoarele grupelor de junioare I şi II. Antrenorii celor două formaţii au căzut de acord înaintea înfruntării, ca partida să se desfăşoare pe trei reprize a câte 25 de minute fiecare. Deşi au jucat încercând să demonstreze că pot învinge o echipă de ligă secundă, junioarele de la LPS Banatul nu au putut să producă surpriza, astfel că handbalistele de la Universitatea s-au impus cu scorul de 57-34. Cu toate că a fost un meci amical în care scorul este pus pe al doilea plan, Universitatea a avut jucătoare care au depăşit bariera de 10 goluri, cele mai bune marcatoare ale Universităţii fiind Angela Dingă, cu 13 reuşite şi Anamaria Pester, cu 12 goluri. Tehnicienii celor două echipe bănăţene s-au declarat mulţumiţi de jocul test susţinut de echipele lor la începutul săptămânii în sala „Constantin Jude” din Timişoara. Tiberiu Puta, antrenorul principal al Universităţii, le-a trasat ca sarcină principală jucătoarelor sale să lucreze mai mult faza ofensvă în partida cu LPS, deoarece, bănăţenele încă au probleme în a se concentra în situaţiile de unu la unu cu portarul advers. Următorul meci al formaţiei timişorene este programat joi 10 februarie, pe terenul celor de la Viitorul Mediaş, formaţie clasată pe ultimul loc în seria B. În primul tur de campionat, alb-violetele au pierdut cu 40-36 în faţa formaţiei din Mediaş.