Acasă Sport UTA joacă şi câştigă

UTA joacă şi câştigă

Chiar dacă i s-a luat dreptul de promovare şi 12 puncte şi a fost acuzată de blat, formaţia UTA Arad nu a cedat, ci s-a înverşunat să demonstreze că poate trece peste orice problemă cu capul sus. Formaţia antrenată de Roland Nagy a izbutit să nu piardă niciunul dintre ultimele patru meciuri jucate în Liga a II-a, seria a II-a, clasându-se, după 26 de etape, pe poziţia a VII-a, cu 30 de puncte. Alb-roşii au evoluat, sâmbătă, pe teren propriu, împotriva celor de la CSM Râmnicu Vâlcea, arădenii fiind foarte motivaţi să învingă, graţie rezultatului de egalitate obţinut în etapa trecută împotriva ocupantei locului trei din campionat, FC Bihor Oradea. După ce UTA a jucat în ultimele două etape cu un om în minus pe teren timp de 60 de minute, atât în partida cu CS Mioveni, cât şi în cea cu FC Bihor, arădenii erau pregătiţi pentru încă un meci jucat în inferioritate, fapt pentru care au început partida cu gândul să deschidă scorul cât mai repede. Arădenii au avut un început bun de partidă, trecând în mai multe rânduri pe lângă deschiderea scorului. Tabela s-a modificat prima dată în minutul 36, atacantul Voiculeţ aducând-o în avantaj pe UTA. Scorul la pauză a fost 1-0 pentru alb-roşii, însă jocul părea deaparte de a fi încheiat. Acelaşi Voiculeţ a mai marcat de două ori, în minutele 70 şi 89, concretizând dominarea echipei alb-roşie din repriza secundă. UTA a reuşit şi golul patru, graţie execuţiei lui Neagoe din prelungiri, astfel că UTA s-a impus cu scorul de 4-0 în faţa celor din Râmnicu Vâlcea. După această partidă, formaţia arădeană va beneficia de o vacanţă de două săptămâni, pricinuită de retragerea unor echipe din campionat, fapt care va determina stabilirea unui program de meciuri amicale pentru trupa lui Roland Nagy.