Acasă Sport UTA nu acceptă decizia FRF

UTA nu acceptă decizia FRF

UT Arad nu renunţă la ideea de a promova chiar din acest sezon în primul eşalon fotbalistic din România. Deşi oficialii clubului arădean sperau într-o decizie favorabilă din partea Federaţiei Române de Fotbal în privinţa dreptului de promovare în Liga I, anunţul făcut de Comitetul de Urgenţă al FRF a dat peste cap planurile conducătorilor formaţiei din Arad. „Bătrâna Doamnă” a încălcat mai multe condiţii impuse de UEFA, schimbându-şi societatea, sediul, acţionariatul, cesionând dreptul de participare în competiţie al clubului Fortuna Covaci, fapt pentru care FRF nu a acordat drept de obţinere a licenţei pentru Liga 1, pe o perioadă de trei ani, în cazul în care alb-roşii termină sezonul pe un loc de promovare. Conducătorii clubului arădean au declarat, în urma deciziei luate de federaţie, că vor încerca prin toate căile legale ca hotărârea să fie schimbată şi UTA să aibă dreptul la promovare. Speranţele echipei arădene în schimbarea deciziei luate de oficialii federaţiei stau în faptul că în regulamentul FRF nu a existat la începutul sezonului articolul în baza căruia nu s-a acordat drept de promovare UTA-ei. Schimbarea în timpul competiţiei a regulamentului nu este posibilă, astfel că articolul 5bis din ROAF are toate şansele să fie aplicat din sezonul viitor de campionat, fapt care mai dă o urmă de speranţă clubului din Arad.

Învinşi de regulament – victorioşi pe teren

UTA a disputat un meci amical, la începutul săptămânii, împotriva echipei Poli II, pe terenul sintetic din cartierul Şega, din Arad. Partida a fost strânsă, primii care au marcat fiind timişorenii, după 30 de minute de joc. Avantajul timişorenilor nu a rezistat mult, cu doar câteva minute înainte de pauză UTA reuşind, prin golul lui Voiculeţ să egaleze, stabilind şi scorul pauzei, 1-1. La reluarea jocului, alb-roşii au marcat prin Pocuca, însă timişoreanul Velici a adus egalitatea înscriind pentru satelitul Politehnicii. Ocaziile de gol nu au lipsit de nicio parte, însă cei care au profitat au fost arădenii, ei reuşind să înscrie golul de 3-2 prin acelaşi Pocuca. Partida s-a încheiat cu victoria jucătorilor antrenaţi de Roland Nagy. În următorul amical, UTA va juca, joi, contra echipei FC Hunedoara, la Arad.