Acasă Sport “Vânătoarea” s-a terminat pentru “Leii din Banat”

“Vânătoarea” s-a terminat pentru “Leii din Banat”

Final oarecum trist de sezon pentru baschetbaliştii bănăţeni. BCM Elba Timişoara a încheiat oficial sezonul, din păcate cu o înfrângere, în meciul doi al finalei mici a campionatului, 73-80 cu Gaz Matean Mediaş. Minunata echipă pregătită de Dragan Petricevici şi-a luat adio de la un sezon competiţional uimitor, dar şi de la minunatul public timişorean, care a văzut că baschetul de calitate se joacă în primul rând cu sufletul. Elba a terminat aşadar pe locul 4 această ediţie de campionat. Băieţii lui Dragan Petricevici au adus însă în acest sezon, după 19 ani de aşteptare, un nou trofeu în Timişoara, Cupa României. Partida contra Mediaşului nu a avut, practic, istoric. Medieşenii s-au instalat confortabil la conducere şi, la pauza mare, erau la o diferenţă de 31 de puncte faţă de Elba. Sferturile următoare au aparţinut bănăţenilor, care s-au apropiat, până în final, la doar şapte puncte de adversari. Singura consolare după acest meci a fost că dacă partida ar mai fi durat câteva minute, alb-violeţii ar fi împins disputa spre un decisiv meci trei. Din tabăra timişoreană, Milos Pesici a fost mvp-ul, reuşind să înscrie 22 de puncte, urmat de Păltinişanu, cu 16 puncte şi Markovici, cu 13 puncte. Echipa din Mediaş s-a răzbunat prin această victorie pentru eşecul din Cupa României, obţinând locul 3 în această ediţie de campionat naţional. Pentru a le mulţumi suporterilor pentru sprijinul acordat în acest sezon, Dragan Petricevici şi elevii săi vor juca o partidă de minifotbal pe parchetul Sălii Constantin Jude.