Acas─â Sport Victorie cu gust amar pentru ICIM Arad

Victorie cu gust amar pentru ICIM Arad

519

Echipa de baschet feminin BC ICIM Universitatea ”Vasile Goldi┼č” Arad a jucat ├«n devans etapa a cincea a Diviziei A1, ├«n deplasare, ├«mpotriva forma┼úiei Olimpia Bucure┼čti. Elevele lui Stacey Nolan nu au avut probleme ├«n fa┼úa echipei din capital─â, problema ├«nving─âtoarei fiind tran┼čat─â ├«nc─â din prima parte a meciului. Primele zece minute ale ├«nt├ólnirii au fost echilibrate, forma┼úia din Arad reu┼čind s─â se impun─â la doar opt puncte ├«n primul sfert. Baschetbalistele ar─âdene au for┼úat desprinderea ├«n sfertul doi ┼či, dup─â zece minute perfecte pentru gruparea ardelean─â, astfel c─â ╚Öi tabela indica un scor par┼úial de 34-9.  Al treilea sfert a fost unul dominat de echilibru, ├«n primele ┼čapte minute fiecare forma┼úie marc├ónd doar c├óte ┼čapte puncte. ├Än ultimul sfert al ├«nt├ólnirii, juc─âtoarele ar─âdene nu au mai for┼úat, ├«ns─â cu toate acestea s-au impus ┼či ├«n ultimul sfert cu 29-16. Gra┼úie procentajului bun la arunc─ârile din ac┼úiune, ICIM Arad a c├ó┼čtigat confruntarea cu forma┼úia Olimpia Bucure┼čti, scorul final al ├«nt├ólnirii fiind 103-56. Cea mai bun─â marcatoare a jocului a fost juc─âtoarea ICIM-ului Monica Boriga, care ┼či-a trecut ├«n cont 22 de puncte. ├Än urma acestei victorii, BC ICIM Arad a devenit lidera Diviziei A1, cu cinci victorii ┼či o ├«nfr├óngere. Baschetbalistele lui Stacey Nolan au ├«ns─â un meci mai mult dec├ót ocupanta pozi┼úiei a doua, CSM Satu Mare, echip─â care nu a pierdut nicio partid─â ├«n aceast─â faz─â a competi┼úiei. Cu toate c─â a c├ó┼čtigat f─âr─â probleme, victoria din capital─â a costat-o scump pe lidera Diviziei A1. Nu mai pu┼úin de patru juc─âtoare s-au accidentat ├«n confruntarea contra Olimpiei, lucru ce l-a f─âcut s─â declare pe manager-ul ar─âd─ânelor, Marcel Urban, c─â echipa bucure┼čtean─â a jucat prea dur ┼či agresiv.  Bianca Urban, Ashlee Roberson, Cristina Ciocan ┼či Larisa Toma sunt juc─âtoarele accidentate dup─â ├«nt├ólnirea din capital─â ┼či sunt incerte pentru partida din Final Four-ul Ligii Europei Centrale ce va avea loc la sf├ór┼čitul acestei s─âpt─âm├óni la Arad.