Acasă Sport Victorie cu gust amar pentru ICIM Arad

Victorie cu gust amar pentru ICIM Arad

Echipa de baschet feminin BC ICIM Universitatea ”Vasile Goldiş” Arad a jucat în devans etapa a cincea a Diviziei A1, în deplasare, împotriva formaţiei Olimpia Bucureşti. Elevele lui Stacey Nolan nu au avut probleme în faţa echipei din capitală, problema învingătoarei fiind tranşată încă din prima parte a meciului. Primele zece minute ale întâlnirii au fost echilibrate, formaţia din Arad reuşind să se impună la doar opt puncte în primul sfert. Baschetbalistele arădene au forţat desprinderea în sfertul doi şi, după zece minute perfecte pentru gruparea ardeleană, astfel că și tabela indica un scor parţial de 34-9.  Al treilea sfert a fost unul dominat de echilibru, în primele şapte minute fiecare formaţie marcând doar câte şapte puncte. În ultimul sfert al întâlnirii, jucătoarele arădene nu au mai forţat, însă cu toate acestea s-au impus şi în ultimul sfert cu 29-16. Graţie procentajului bun la aruncările din acţiune, ICIM Arad a câştigat confruntarea cu formaţia Olimpia Bucureşti, scorul final al întâlnirii fiind 103-56. Cea mai bună marcatoare a jocului a fost jucătoarea ICIM-ului Monica Boriga, care şi-a trecut în cont 22 de puncte. În urma acestei victorii, BC ICIM Arad a devenit lidera Diviziei A1, cu cinci victorii şi o înfrângere. Baschetbalistele lui Stacey Nolan au însă un meci mai mult decât ocupanta poziţiei a doua, CSM Satu Mare, echipă care nu a pierdut nicio partidă în această fază a competiţiei. Cu toate că a câştigat fără probleme, victoria din capitală a costat-o scump pe lidera Diviziei A1. Nu mai puţin de patru jucătoare s-au accidentat în confruntarea contra Olimpiei, lucru ce l-a făcut să declare pe manager-ul arădănelor, Marcel Urban, că echipa bucureşteană a jucat prea dur şi agresiv.  Bianca Urban, Ashlee Roberson, Cristina Ciocan şi Larisa Toma sunt jucătoarele accidentate după întâlnirea din capitală şi sunt incerte pentru partida din Final Four-ul Ligii Europei Centrale ce va avea loc la sfârşitul acestei săptămâni la Arad.