Acasă Sport Victorie de moral, smulsă în ultima secundă

Victorie de moral, smulsă în ultima secundă

Echipa feminină de handbal Universitatea Timişoara a câştigat în ultima secundă întâlnirea susţinută pe teren propriu cu SC Mureşul Târgu Mureş. Partida, ce a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute, în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, a contat pentru etapa a 18-a a celei de-a doua ligi la handbal feminin.

Tribune dezolant de goale

Bănăţencele joacă, din păcate, acum, doar pentru orgoliu. Universitatea ocupă locul al treilea în seria a doua a Diviziei „A” de handbal. Fetele de la Timişoara nu au nicio şansă la promovare, asta pentru că din fiecare serie merge în prima divizie doar primul loc. După 18 etape, în seria a doua, SCM Craiova are numai victorii şi nu are cum să rateze prima poziţie în clasament, la sfârşitul campionatului.  În meciul care a contat doar pentru clasament, jucat în faţa unor tribune dezolant de goale, timişorencele s-au impus cu 26-25. Lovitura de graţie a fost dată în ultima secundă, dintr-o lovitură de la 7 metri. Fetele de la Târgu Mureş au fost la cârma primei reprize, dar au plecat la vestiare doar cu un avantaj de un gol. A urmat o repriză secundă, diametral opusă, în care Universitatea a condus şi la cinci goluri diferenţă, dar a tremurat până în momentul fluierului de final.