Acasă Sport Victorie detaşată pentru BC Timişoara II

Victorie detaşată pentru BC Timişoara II

Echipa a doua de baschet a clubului BC Timişoara a reuşit prima victorie din noul sezon al Diviziei B la baschet masculin. Din lotul timişorenilor, antrenat de Tiberiu Ondreikovics, fac parte şi baschetbaliştii care anul trecut reprezentau echipa CSS Bega Timişoara, formaţie ce a reuşit să câştige o serie de turnee la categoriile U 20 şi U 18. Bănăţenii au început cu stângul noul sezon, pierzând în etapa inaugurală, jucată săptămâna trecută, în faţa concitadinei BC Timba Timişoara, cu scorul de 66-52. Baschetbaliştii timişoreni au reuşit să treacă peste înfrângerea suferită şi, în etapa a doua a Diviziei B jucată weekendul trecut, au reuşit să învingă într-un mod categoric echipa BC Târgu Mureş II. Încă din primul sfert al partidei jucate în sala „Constantin Jude” din Timişoara, tinerii baschetbalişti timişoreni au reuşit, în urma unei dominări clare, să conducă la o diferenţă de opt puncte. Jucătorii echipei oaspete nu au reuşit să pună probleme bănăţenilor nici în următoarele zece minute de joc, astfel că la pauză, elevii lui Tiberiu Ondreikovics erau la 22 de puncte în faţa târg-mureşenilor. Formaţia de pe Bega a avut în teren şi pe Cătălin Petrişor şi Alexandru Mihuţ, cei doi jucători fiind trimişi de Dragan Petricevici să ajute echipa satelit. Partida a continuat şi după pauză în aceeaşi notă de dominare din partea bănăţenilor şi din cauza faptului că echipei din Târgu Mureş i-a lipsit o serie de jucători importanţi fapt pentru care au trebuit să joace cu mai mulţi juniori. Partida s-a încheiat cu scorul de 73-45 în favoarea timişorenilor, aceştia reuşind prima victorie din acest campionat. Tehnicianul bănăţenilor, Tiberiu Ondreikovics, s-a declarat mulţumit de prestaţia propriilor jucători, însă, a ţinut să le reproşeze propriilor elevi momentele când aceştia au ratat aruncările cu prea mare uşurinţă în unele faze. În runda următoare, BC Timişoara II se va deplasa la Cluj Napoca pentru partida cu satelitul celor de la Universitatea Mobitelco, înfruntarea fiind programată pe data de 20 noiembrie.