Acasă Sport Victorie facilă pentru BC Timișoara contra lui Dinamo

Victorie facilă pentru BC Timișoara contra lui Dinamo

Baschetbaliștii clubului BC Timișoara rămân pe primul loc și după etapa restantă contra echipei Dinamo București, alb-violeții reușind să se impună fără probleme în fața echipei din capitală. Victoria trupei bănățene era necesară, timișorenii urmând să joace, în etapa viitoare, contra ocupantei poziției a II-a în Divizia A, CSU Atlassib Sibiu. ”Leii din Banat” au început în forță partida jucată la mijlocul acestei săptămâni la București și, după primele zece minute de joc, elevii lui Predrag Badnjarevic conduceau cu un avans de 13 puncte. În sfertul doi, echipa gazdă a avut o tresărire de orgoliu și a reușit să-și adjudece sfertul doi. Cu toate acestea, la pauza mare, avantajul pe tabelă a rămas de partea trupei timișorene. La revenirea de la cabine, alb-violeții au reluat atacurile la coșul dinamoviștilor, trupa de pe Bega mărind avantajul înaintea ultimelor minute de joc. Ultimul sfert nu a adus nicio schimbare în desfășurarea partidei, deși cei de la Dinamo încă sperau la un rezultat bun. Ultimul sfert s-a terminat cu 30-23 pentru alb-violeți, BC Timișoara bifând un nou succes în Divizia A, în urma victoriei cu 101-85 înregistrat în confruntarea contra celor de la Dinamo. Cel mai eficient marcator din tabăra timișoreană a fost din nou Jovanovic, jucătorul marcând pentru BCT 21 de puncte. Formația de pe Bega va juca în etapa viictoare o partidă mult mai dificilă contra celor de la Atlassib Sibiu, meciul de sâmbătă contând pentru configurarea podiumului Diviziei A.