Acasă Sport Victorie fără probleme pentru UCM Reşiţa

Victorie fără probleme pentru UCM Reşiţa

Formaţia reşiţeană de handbal a câştigat la pas confruntarea din etapa cu numărul nouă din Liga Naţională de handbal jucată împotriva echipei CSA Steaua Bucureşti. Confruntarea dintre cele două echipe reprezenta anii trecuţi un adevărat derby, însă parcursul slab al echipei bucureştene din ultima perioadă a făcut din partida jucată weekendul trecut o simplă confruntare între o echipă a reşiţenilor aflată pe podium şi o formaţie a steliştilor aflată în subsolul clasamentului. În comparaţie cu meciul reşiţenilor din etapa trecută, jucat împotriva echipei HCM Constanţa, şi în care scorul a fluctuat pe tot parcursul partidei, vicecampionii antrenaţi de Gligore Czari au reuşit să domine partida împotriva steliştilor de la cap la coadă, echipa bucureşteană nereuşind să pună vreun moment probleme alb-albaştrilor. Handbaliştii reşiţeni au pornit partida tare, reuşind să se distanţeze  la cinci goluri în primele zece minute. Reşiţenii au menţinut ritmul ridicat până la pauză, când scorul înscris pe tabelă era 19-13 pentru UCM. Antrenorul alb-albaştrilor a profitat de forma slabă a adversarului şi şi-a permis să schimbe echipa în repriza secundă introducându-i pe Antonaru, Ghionea, Grozăvescu, Pârâianu, Alex Stamate, Ioan Stan şi Tiberiu Popovici în locul lui Irimuş, Vujadinovic, Georgescu, Fenici, Irimescu, Petrea, Tucanu şi Djordjevic. Repriza secundă a continuat în aceeaşi notă ca şi prima, echipa reşiţeană reuşind să menţină o diferenţă liniştitoare pe tabelă faţă de echipa gazdă. În urma unui joc bun, reşiţenii au reuşit să bifeze a şaptea victorie din acest campionat, reuşind să câştige partida împotriva echipei Steaua cu scorul de 35-28. Cei mai buni marcatori ai UCM-ului au fost Ghinoea, cu cinci reuşite şi Pârâianu, Georgescu, Petrea şi Djordjevic, fiecare cu câte patru goluri. În urma victoriei obţinute în faţa bucureştenilor, UCM Reşiţa rămâne pe locul trei în clasament, la un punct în spatele ocupantelor poziţiilor unu şi doi. Formaţia reşiţeană urmează să joace peste o săptămână în turul III al Cupei Cupelor, împotriva echipei Wisla Plock din Polonia.