Acasă Sport Victorie împotriva liderului pentru ICIM Arad

Victorie împotriva liderului pentru ICIM Arad

Ocupanta poziției a VI-a din Divizia A de baschet feminin, formația ICIM Arad, a reușit o victorie importantă în etapa a XVII-a din campionat, jucată împotriva liderului clasamentului, CS Municipal Târgoviște. Cu toate că au plecat cu șansa a doua, fetele antrenate de Zoran Visic și Dan Moraru au jucat fără inhibiții în fața echipei din Târgoviște, fapt ce le-a adus victoria la finalul celor patru sferturi. Cuvântul de ordine al începutului de meci a fost echilibrul, ambele formații terminând la egalitate, 10-10 primul sfert. Sfertul secund s-a desfășurat sub aceleași coordonate ca și în primul, arădenele izbutind să se impună înaintea pauzei mari, pentru ca scorul după primele 20 de minute de joc să fie 28-26 pentru ICIM. La revenirea de la cabine, atât ICIM cât și Târgoviște au mers cap la cap, terminând și sfertul trei la egalitate. Formația de pe malul Mureșului nu a cedat din inițiativă, și, ajutată și de noroc pe finalul partidei, a reușit să se impună în fața lideului Diviziei A cu scorul de 55-53. În urma victoriei izbutite la Târgoviște, ICIM a urcat pe poziția a VI-a în campionat, la o diferență de numai patru puncte de primul loc. Principala marcatoare a galben-albastrelor a fost Brosovszky, cu 12 puncte. În următoarea etapă ICIM Arad va primi vizita celor de la CSM Satu Mare, meciul fiind programat sâmbătă cu începere de la ora 17.00.