Acasă Sport Victorie în ultima apariţie a anului pentru BC Timişoara

Victorie în ultima apariţie a anului pentru BC Timişoara

Ultima etapă a anului, cea cu numărul XV, a Diviziei A la baschet a fost terminată cu o victorie de către Baschet Club Timişoara. Jucătorii formaţiei bănăţene au reuşit să le ofere suporterilor timişoreni prezenţi în număr mare în Sala „Constantin Jude” din Timişoara un cadou frumos de sărbători, şi anume victoria în confruntarea cu echipa Energia Rovinari. Ajunşi într-o situaţie critică în ceea ce priveşte numărul puţin de puncte adunate în prima parte a campionatului, elevii lui Dragan Petricevic s-au mobilizat exemplar şi au adus cea de-a şasea victorie din acest tur, păstrând astfel şanse la un loc în play-off. Formaţia gorjeană, aflată cu patru locuri deasupra timişorenilor în clasament, nu a avut nicio şansă la Timişoara. Alb-violeţii s-au impus în toate cele patru sferturi ale întâlnirii, graţie în principal jocului foarte bun făcut de Pesic  şi Markovic. Scorul primelor două sferturi a fost 23-17şi 23-14. În partea a treia s meciului, numărul mare de aruncări de trei puncte reuşite a făcut ca timişorenii să conducă într-o manieră categorică formaţia gorjeană. Ultimele zece minute ale partidei s-au încheiat cu scorul de 21-12, astfel că BC Timişoara iese victorioasă în ultima partidă a anului 2010. Scorul final al înfruntării dintre BC Timişoara şi Energia Rovinari a fost 96-68, victoria timişorenilor demonstrând că aceştia au valoarea necesară să se bată pentru un loc în topul primelor opt formaţii ale campionatului. Cei mai buni jucători din tabăra bănăţeană au fost Miloş Pesic, acesta în cele 39 de minute în care s-a aflat pe parchet a marcat 31 de puncte, a reuşit şase recuperări şi cinci pase decisive şi căpitanul Nenad Markovic, sârbul reuşind 24 de puncte, şase recuperări şi patru pase decisive. Baschetbaliştii bănăţeni vor avea doar o săptămână de pauză, după care vor reveni în sală pentru reluarea pregătirilor. Returul Diviziei A de baschet masculin va debuta devreme, pe data de 15 ianuarie, BC Timişoara jucând primul meci al anului 2010 pe teren propriu, în compania formaţiei BCM Târgu Mureş.