Acasă Sport Victorie muncită pentru BCM Bega Timişoara

Victorie muncită pentru BCM Bega Timişoara

În etapa a III-a a play-off-ului Diviziei A, seria A1, ce a avut loc sâmbătă, BCM Bega Danzio Timişoara a jucat în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, împotriva echipei LMK BC Sepsi Sf. Gheorghe. Baschetbalistele conduse de Dan Ionescu veneau după două înfrângeri consecutive contra echipelor ICIM Arad şi SCM CSS Craiova, astfel că dorinţa de victorie a fost foarte mare în rândul jucătoarelor bănăţene. Adversara echipei timişorene, BC Sfântu Gheorghe, a fost considerată favorită la câştigarea partidei, echipa din judeţul Covasna terminând prima parte a campionatului pe poziţia a doua, în seria Nord Vest. În ciuda prognosticurilor făcute înaintea meciului, înfruntarea a avut o desfăşurare imprevizibilă şi un deznodămând la care puţină lume se aştepta. Alb-violetele au pornit partida sigure pe ele şi, mulţumită unui joc colectiv foarte bun, au reuşit, la finalul primelor zece minute de joc, să conducă la nouă puncte echipa ce în acest campionat a administrat bănăţencelor nu mai puţin de patru înfrângeri. A urmat un sfert doi care a aparţinut formaţiei vizitatoare, însă, cu toate acestea, scorul la pauza mare a fost 23-20 pentru BCM Bega Timişoara, iar elevele lui Dan Ionescu visau la prima victorie din play-off. Alb-violetele au ieşit de la cabine foarte montate şi conectate la miza partidei, sfertul trei fiind dominat cu autoritate de baschetbalistele din Timişoara. Diferenţa de 12 puncte obţinută în penultimul act al confruntării nu a mai putut fi recuperată de către echip oaspete, astfel că, la finalul celor patru sferturi, tabela indica drept învingătoare formaţia timişoreană. Scorul final de 57-44 în favoarea BCM-ului a consemnat prima victorie a bănăţenelor în play-off-ul Diviziei A, fază a campionatului în care echipei timişorene nu i se acorda nicio şansă de participare la începutul sezonului. Cele mai bune marcatoare pentru formaţia alb-violetă au fost sârboaica Vukisic, cu 22 de puncte înscrise, urmată de Laura Budean, cu 11 puncte şi 11 recuperări şi de Ancuţa Stoenescu, cu 10 puncte marcate şi 12 recuperări. În etapa viitoare, pe timişorence le aşteaptă o nouă partidă dificilă, adversara fiind echipa Rapid Bucureşti. Partida va avea loc în Sala „Constantin Jude”, la finalul săptămânii viitoare.