Acasă Sport Victorie pe întuneric pentru BC Timişoara

Victorie pe întuneric pentru BC Timişoara

Formaţia de baschet BC Timişoara şi-a jucat, sâmbătă, în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, una dintre ultimele şanse de a mai prinde play-off-ul acestui sezon. Adversara alb-violeţilor din etapa a XXI-a a Diviziei A a fost ocupanta locului 10 în campionat, CSM Bucureşti. Meciul a contat mult în cursa de prindere a locului opt, ultimul ce duce în faza superioară a întrecerii interne. După eşecul din Cupa României, de la mijlocul săptămânii trecute, baschetbaliştii antrenaţi de Dragan Petricevic au fost conştienţi că un eventual eşec în faţa celor de la CSM Bucureşti ar putea însemna compromiterea definitivă a actualului sezon. Adversara bănăţenilor, CSM Bucureşti, venea la Timişoara având nu mai puţin de şase victorii consecutive în campionat, astfel că partida se anunţa extrem de dificilă pentru timişoreni. Înfruntarea dintre BCM Timişoara şi CSM Bucureşti a avut parte de un început la care nimeni nu se aştepta. După doar un minut de joc, luminile sălii din Timişoara au încetat să mai funcţioneze, lucru care putea aduce amânarea partidei. Întunericul ce a pus stăpânire pe sala din Timişoara a durat mai bine de 10 minute, jucătorii ambelor echipe încălzindu-se pe toată această perioadă. Într-un final, după 15 minute, becurile Sălii Olimpia au pornit, luminând drumul „leilor din Banat” către un final incandescent. Bănăţenii au jucat foarte hotărâţi încă din primul sfert, fapt care le-a adus un avantaj de nouă puncte după primele zece minute de joc. A urmat un sfert doi lipsit de luciditate de ambele părţi, însă la pauza mare, avantajul era tot de partea timişorenilor, scorul înscris pe tabelă fiind 42-37. Motivaţi de gândul că sunt în stare să iasă învingători din înfruntarea cu bucureştenii, alb-violeţii au făcut un joc defensiv exact, lucru care i-a ajutat să păstreze o diferenţă de şapte puncte la finalul celui de-al treilea sfert. Ultimele zece minute s-au jucat la intensitate maximă, elevii lui Dragan Petricevic încercând să dmonstereze că pe teren propriu pot fi invincibili. Finalul meciului a fost pe muchie de cuţit, echipa vizitatoare ţinându-se aproape de timişoreni pe tot parcursul ultimului sfert. Graţie unui joc foarte bun făcut de Pesici, Păltinişanu şi Dzambic, BC Timişoara a ieşit învingătoare din meciul contra celor de la CSM Bucureşti, câştigând cu scorul de 79-66.  În urma victoriei, bănăţenii se apropie la doar trei puncte de poziţia a opta din clasament, reintrând astfel în lupta pentru play-off. Cel mai bun marcator din tabăra alb-violeţilor a fost Pesici, jucătorul reuşind să înscrie 24 de puncte. Pesici a fost urmat pe lista marcatorilor de Păltinişanu, cu 22 de puncte, jocul bun făcut de pivotului timişorean contând mult în victoria alb-violeţilor. La sfârşitul partidei, tehnicianul bănăţenilor, Dragan Petricevic, a declarat că victoria împotriva echipei din Bucureşti a fost obţinută datorită lucidităţii jucătorilor timişoreni şi a faptului că echipa a jucat cu sufletul. Următoarea partidă pentru BC Timişoara va fi din nou una dificlă, „leii din Banat” deplasându-se, miercuri, în capitală, pentru a juca manşa retur din sferturile Cupei României, împotriva echipei CSA Steaua Turabo. Baschetbaliştii lui Dragan Petricevic au de remontat o diferenţă de şapte puncte, scorul din prima partidă dintre CSA Steaua şi BC Timişoara fiind 82-75.