Acasă Sport Victorie pentru rugbyştii timişoreni în Energy Cup

Victorie pentru rugbyştii timişoreni în Energy Cup

RCM Universitatea de Vest Timişoara a început cu dreptul actuala ediţie a Energy Cup la rugby. În weekendul trecut, rugbyştii bănăţeni au disputat la Viena primul meci al turneului european, împotriva formaţiei Donau Viena. Deţinători ai Cupei Balcanice, jucătorii conduşi de antrenorul Cosmin Cioriciu au trecut fără probleme de formaţia austriacă, reuşid o victorie la o diferenţă de 32 de puncte, scorul final fiind 38-6. Partida s-a desfăşurat într-o singură direcţia, formaţia bănăţeană reuşind un joc bun, echipa din Viena neputând să facă faţă atacurilor timişorene. Cosmin Cioriciu i-a trimis în teren în partida din Austria pe Năcuţă, Căpăţână, Dumitrescu, Răileanu, Bradu, Miu, Pânzaru, Tănase, Podea, Marin, Zaiba, Stamatin, Preda, Gârbău, Bizo. Rugbyştii bănăţeni conduceau la pauză cu scorul de 10-6. Repriza secundă a însemnat un adevărat tur de forţă pentru echipa bănăţeană, aceasta reuşind să înscrie nu mai puţin de 28 de puncte. Prin eseurile marcate de Căpăţână, Pânzaru, Zaiba, Bacalu şi Stamatin şi prin transformările lui Marin, formaţia RCM Universitatea de Vest s-a impus în faţa echipei Donau Viena, formaţie cotată totuşi cu ultima şansă din grupa în care se află şi bănăţenii. Aşadar, formaţia timişoreană demonstrează că ultimele victorii din campionat contra echipelor Dinamo Bucureşti şi CS Aurel Vlaicu Arad nu au fost întâmplătoare, jucătorii timişoreni aflându-se într-o formă bună, pe care speră să o menţină până la terminarea turneului Energy Cup. Următorul meci pe care rugbyştii bănăţeni îl vor disputa în cadrul acestui turneu european este programat pe data de 9 octombrie. Partida se va juca în Ungaria, adversara timişorenilor fiind formaţia Bulldogok.