Acasă Sport Voleibalistele cadete de la CSȘ Lugoj – campioane ale României

Voleibalistele cadete de la CSȘ Lugoj – campioane ale României

Voleiul lugojean a obținut o nouă performanță. Deși a făcut deplasarea la turneul final al Campionatului Național de cadete, care s-a desfășurat la Brașov, pe banii antrenoarei și ai părinților jucătoarelor, echipa Clubului Sportiv Școlar Lugoj a cucerit titlul de campioană a României. CSȘ Lugoj a înceiat competiția pe primul loc, cu patru victorii (3-1 cu Dacia Mioveni și 3-0 cu Dinamo București, Juvenil Brașov și CTF Mihai I București) și doar o înfrângere, la limită (2-3 cu CSM București). Pe podium, CSȘ Lugoj (13 puncte) a fost urmată de Dinamo București (12 puncte) și CSM București (11 puncte). În urma evoluției la turneul final, au mai fost premiate două jucătoare de la CSȘ Lugoj: Andra Badiu Savu – desemnată cea mai bună trăgătoare, și Georgiana Popa – cea mai bună jucătoare a turneului. Au devenit campioane ale României: Andra Badiu, Ana Motos, Mădălina Ioniță, Sonia Dumescu, Georgiana Popa, Roxana Munteanu, Cristina Livadariu, Patricia Bărbulescu, Timea Petrescu și Luiza Roșie.