Acasă Sport Voleibalistele lugojence la al doilea succes în A1

Voleibalistele lugojence la al doilea succes în A1

Echipa de volei a CSM Lugoj a obţinut a doua victorie în actuala ediţie a campionatului Diviziei A1. Lugojencele au învins greu, cu 3-2 (19-25, 20-25, 27-25, 25-10, 15-10) pe Pro-Volei Botoşani, o altă formaţie nou promovată în primul eşalon voleibalistic al ţării. Deşi au evoluat în faţa propriilor suporteri, voleibalistele lugojence au început meciul crispat şi au cedat primele două seturi pe fondul propriilor greşeli (servicii în fileu sau aut, blocaj inexistent, atacuri previzibile). Abia în setul al treilea, susţinute şi de o galerie foarte zgomotoasă, formaţia lugojeană şi-a revenit şi a reuşit să echilibreze jocul, adjudecându-şi setul într-un final dramatic: 27-25. Cu moralul refăcut, lugojencele au început în forţă setul patru, punctând de zece ori consecutiv pe serviciul Dianei Balintoni, avantaj (10-0) care a fost hotărâtor în adjudecarea setului. În tie-break, lugojencele au controlat ostilităţile şi, în final, după 110 minute de joc, au obţinut o victorie muncită. Pentru CSM Lugoj au evoluat: Larisa Ciobanu, Diana Balintoni, Ionela Canea, Sonia Marian, Daniela lupescu, Irina Alexandru, Andreea Smultea, Daniela Moldovan şi Mădălina Şonda. În alte jocuri din etapa a doua s-au înregistrat rezultatele: CSM Bucureşti – Penicilina Iaşi 0-3, Dinamo Romprest Bucureşti – CSU Medicina Tg. Mureş 3-0, CSMU Craiova – Unic LPS Piatra Neamţ 1-3.