Acasă Sport Voleibaliştii bănăţeni merg din victorie în victorie

Voleibaliştii bănăţeni merg din victorie în victorie

Voleibaliştii Clubului Universitatea Timişoara reuşesc un parcurs foarte bun în acest campionat. Timişorenii au reuşit patru victorii din patru meciuri jucate în Divizia A2 din seria Sud Vest. Elevii lui Sorin Grădinaru au trecut, în prima etapă, cu scorul de 3-1 la seturi de CNMB VARTEX Râmnicu Vâlcea, în etapa a doua au învins cu scorul de 3-0 la seturi pe CS Provolei Arad, iar în etapa a treia au trecut de echipa a doua din Râmnicu Vâlcea, CS Teo CNVB, tot cu scorul de 3-0 la seturi. Ultima „victimă” a voleibaliştilor bănăţeni a fost din nou echipa CNMB Vartex Râmnicu Vâlcea, echipă pe care studenţii timişoreni au bătut-o, la sfârşitul săptămânii trecute, cu scorul de 3-0 la seturi. Bănăţenii au defilat, pur şi simplu, în partida contra celor din Râmnicu Vâlcea, câştigând primul set la 10, pentru ca următoarele două să fie câştigate la 15, respective 18. Universitatea Timişoara se află pe primul loc în clasamentul Diviziei A2 seria SV, cu 12 puncte acumulate, urmată de echipa Pro Volei Arad. Următoarea partidă a bănăţenilor va fi pe 13 noiembrie, contra echipei din Arad, meciul anunţându-se a fi dificil, pentru că arădenii sunt decişi să-şi ia revanşa pentru înfrângerea suferită în faţa timişorenilor, în etapa a doua.

Traseu bun şi pentru voleibalistele lugojene

Voleibalistele clubului CSM Lugoj s-au impus în etapa a cincea din Liga Naţională de volei, învingând în prelungiri echipa CSM Bucureşti. Deşi elevele antrenate de Paul Bogdan au început perfect partida, impunându-se la 23 în primul set şi la 21 în cel de-al doilea set, lugojenele s-au văzut puse în dificultate de jocul bun al bucureştenelor, în setul al treilea. Cu toate acestea, voleibalistele din Lugoj au reuşit să se impună cu 31-29, câştigând astfel partida cu scorul general de 3-0 la seturi. CSM Lugoj este pe poziţia poziţia a cincea în clasament, cu opt puncte adunate din cinci partide, singura echipă care a reuşit să învingă formaţia lugojană fiind chiar ocupanta poziţiei I din campionat, Tomis Constanţa. Voleibalistele lugojene vor juca, în etapa viitoare, programată pe data de 13 noiembrie împotriva echipei CSM Sibiu.