Acasă Sport 5 medalii pentru înotătorii timişoreni în Ungaria

5 medalii pentru înotătorii timişoreni în Ungaria

inotÎn weekend , Echipa CS Aquasport Timişoara a participat la puternicul concurs internațional Cupa Hod, desfășurat în localitatea Hódmezővásárhely  din Ungaria. La startul acestui concurs s-au aliniat 55 de cluburi reprezentând mai multe țări: România, Serbia, Austria și Ungaria. A fost o participare record, în total au participat 833 de înotători.  În clasamentul general al Cluburilor, echipa CS Aquasport Timişoara s-a situat pe locul 26. Componența Echipei a fost următoarea: Samira Ahmad (10 ani), Letiția Motoș (10 ani), Anisia Precob (10 ani), Mihai Toma (9 ani), Etienne Dragotă (11 ani), Vlad Remzing (13 ani), Rareș Călin (14 ani) și Vlad Tabora (17 ani), coordonați de către antrenorul Sabin Avram. La individual, Etienne Dragota a concurat la categoria de vârstă superioară (băieții de 12 ani) reușind să-și confirme rezultatele excepționale realizate la ultimele Campionate Naționale. Astfel, Etienne a cucerit 3 medalii de argint și una de bronz în cadrul probelor de 50 fluture, 50 spate, 50 si 100 m liber. Vlad Tabora s-a clasat pe treapta a treia a podiumului în proba de 100 m fluture, realizând un nou record al Echipei cu timpul de 1,02,35. Deasemnea, el a mai reușit să corecteze recordurile Clubului nostru în probele de 50 m liber – timp 26,27 , locul 6; 50 m fluture – timp 28,16 locul5 si 400 m liber – timp 4,46,12 , locul 9. Rareș Călin s-a clasat în imediata apropiere a podiumului – locul 4 în probele de bras, cu noi recorduri personale și totodată ale Clubului nostru: 50 m bras – timp 34,74 , 100 m bras timp – 1,15,89 și  200 m bras 2,44,67. Samira Ahmad și Letiția Motoș au primit diplome de merit pentru clasările între primii 6 la următoarele probe: Samira Ahmad pentru 50 m spate – timp 38,45 și locul 5, pentru 200 m liber – timp 2,39,88 și locul 5, iar Letiția Motoș pentru 200 m fluture – timp 3,19,19 și locul 6. Această performanță este și un nou record al Clubului nostru. Mihai Toma a realizat un nou record al Clubului la categoria 200 m liber băieți 9 ani timp – 2,58,44, iar Vlad remzing un nou record al Clubului în proba de 200 m fluture timp 3,11,39. Anisia Precob a reușit să-și îmbunătățească recordurile personale în probele de spate. In total, sportivii din Timişoara au obţinut 5 medalii, 3 de argint, 2 bronz, și trei diplome de merit pe parcursul acestui eveniment.