Acasă Sport ACS Poli Timișoara a pierdut neașteptat partida cu Pitești

ACS Poli Timișoara a pierdut neașteptat partida cu Pitești

fotbal 20Plecată din postura de favorită la cele trei puncte puse în joc, echipa de fotbal ACS Poli Timișoara a pierdut înfruntarea din deplasare contra celor de la FC Pitești și a rămas pe prima treaptă a podiumului ligii secunde, grație înfrângerii suferite de Corona Brașov în fața celor de la Damila. Alb-negrii au mers încrezători în victorie pe terenul piteștenilor, însă nu au reușit să se întoarcă victorioși, partida terminându-se cu scorul de 2-0 pentru Pitești. Ocaziile de gol ale primei reprize au aparținut echipei timișorene, care a ratat deschiderea scorului după ce Szekeli și Seroni nu au găsit drumul către gol. Cei care au deschis scorul au fost piteștenii, aceștia punctând de două ori în startul actului secund. Ofensiva timișoreană pentru revenirea pe tabelă a început din minutul 50, însă alb-negrii nu au putut întoarce scorul până la finalul întâlnirii. Cu un om în minus pe finalul meciului, Poli a fost nevoită să plece învinsă de la Pitești, pierzând astfel ocazia de a se distanța în clasamentul general. După etapa a XXV-a diferența în ierarhia seriei a II-a a ligii secunde s-a schimbat, Damila Măciuca și UTA făcând rocada pentru locurile 3-4, în timp ce Poli și Corona Brașov ocupă în continuare primele două poziții. Diferența dintre locul I și locul patru este acum de patru puncte, astfel că finalul de sezon se anunță tot mai greu pentru alb-negri, aceștia având ca obiectiv promovarea în prima ligă.