Acasă Sport ACS Poli Timișoara – învinsă în primul amical din Slovenia

ACS Poli Timișoara – învinsă în primul amical din Slovenia

fotbal 3Formația de fotbal ACS Politehnica a jucat, marți, primul amical din cantonamentul din Slovenia, alb-negrii jucând împotriva celor de la Lokomotiv Moscova, deși inițial se stabilise ca gruparea condusă de Velcea să întâlnească pe Dinamo Zagreb.

Antrenorul bănățenilor a introdus din primul minut al partidei disputate în Austria o formulă de echipă pe care ar vrea să se bazeze în sezonul următor al Ligii I, formată din Nuno Claro, Nohai, Scutaru, Șeroni, Marovic, Bărbuț, Petre, Trandu, Nanu, Szekely, Popovici. Poli a început bine înfruntarea, însă primii care au marcat au fost rușii. După ce au trecut în câteva faze pe lângă egalare, timișorenii au izbutit să marcheze cu 20 de minute înainte de final, grație reușitei lui Ruiz. Echipa din Rusia a forțat pe final și a reușit golul victoriei în ultimele faze ale partidei, astfel că, Poli a trebuit să se recunoască învinsă, pierzând cu scorul final de 1-2. În partida cu formația rusă, antrenorul Vali Velcea i-a trimis în teren pe toți jucătorii trecuți pe foaia de arbitraj și, în plus, l-a folosit pe atacantul aflat în probe la Poli, francezul Hodza. În următorul meci, programat pe 6 iulie, Poli va da piept echipei Karpaty Lvov, pentru ca, pe 11 iulie, să întâlnească formația din prima ligă a Italiei, Udinese.