Acasă Sport Şase medalii pentru Timişoara, la Campionatul European de karate

Şase medalii pentru Timişoara, la Campionatul European de karate

altSportivii timişoreni au strălucit la cea de-a VII-a edţie a Campionatelor Europene de Karate Eur&Ka. Competiţia, desfăşurată la Montecatini Terme, în Italia, a adus şase medalii pentru sportivii bănăţeni de la CS Bede Shotokan Karate Do Timişoara. Toţi cei patru elevi antrenaţi de Bede Laszlo s-au întors cu medalii. Roxana Vlas a câştigat titlul euopean la kata individual, categoria 16-18 ani, iar Casian Cârlig a obţinut argintul la kumite, categoria 12-14 ani. Alţi doi sportivi timişoreni au obţinut câte două medalii fiecare.
Bianca Horga a câştigat locul 2 la kumite şi locul 3 la kata (12-14 ani) şi Valentin Udrea a obţinut un argint la kata şi un bronz la kumite, în cadrul categoriei 10-12 ani.
Juniorii bănăţeni au concurat cu zeci de sportivi din Slovacia, Serbia, Croaţia, Ucraina, Franţa, Polonia, Elveţia, Malta, Muntenegru, Bosnia şi Herţegovina, Cipru, Turcia, Slovenia şi Cheia.