Acasă Stiri pe scurt Astra Ploieşti – FC Timişoara: 1-3

Astra Ploieşti – FC Timişoara: 1-3

FC Timişoara a demonstrat, luni, la Ploieşti, că are faţă de campioană. Poli a învins în deplasare, 3-1 (2-1), pe Astra şi rămâne la un punct de liderul CFR Cluj. Rămaşi în 10 oameni încă de la sfârşitul primei reprize, bănăţenii s-au închis exemplar şi au dat lovitura de graţie în finalul jocului de luni seară. Timişorenii au avut un început debordant de partidă şi în minutul 11, conturile păreau încheiate. Timişoara conducea cu 2-0, prin golurile marcate de Magera în minutul 3 şi Goga în minutul 11, din penalty. Acelaşi Goga a stabilit scorul final, 3-1, în minutul 88. Pentru gazde, Liviu Ganea a marcat în minutul 19, dar acelaşi Ganea a compromis revenirea ploieştenilor, ratând un penalty în finalul primei reprize.