Acasă Sport Au demonstrat că sunt lei

Au demonstrat că sunt lei

BC Timişoara a jucat, miercuri, ultimul meci din sezonul 2010-2011în faţa propriilor suporteri, bănăţenii întâlnind formaţia CS Municipal Oradea. Cu toate că au dezamăgit prin ratarea celor două obiective anul acesta, tribunele Sălii „Constntin Jude” din Timişoara au fost arhipline, suporterii alb-violeţi venind în număr foarte mare pentru a fi alături de echipă şi când aceasta trece prin momente grele. Partida s-a jucat având un grad mare de încrâncenare, ambele echipe dorindu-şi victoria, din motive diferite. Alb-violeţii au intrat bine în meci, însă au pierdut primul sfert cu scorul de 14-16. Avantajul oaspeţilor a crescut şi după al doilea sfert, formaţia din Oradea reuşind să conducă la pauza mare pe BC Timişoara cu şapte puncte. Timişorenii şi-au amintit că făcuseră o promisiune suporterilor că vor câştiga ultimele trei meciuri din acest sezon şi, după revenirea de la cabine, au ţinut morţiş să joace un baschet atât eficient, cât şi spectaculos. Cu Milos Pesici în zi de graţie, „leii din Banat” au izbutit să recupereze din handicap în sfertul trei, pe care şi l-au adjudecat cu scorul de 22-12. Ultimele zece minute ale partidei au fost şi cele mai încrâncenate, ambele echipe refuzând să piardă partida. În cele din urmă, alb-violeţii s-au impus, nu fără emoţii, câştigând ultimul sfert cu un avantaj de şapte puncte.Scorul final al partidei dintre BC Timişoara şi CS Municipal Oradea a fost 73-63 pentru bănăţeni, care au reuşit să-şi ia un rămas bun frumos de la proprii suporteri. Jucătorul timişorenilor Milos Pesici a fost cel mai bun marcator al partidei, el reuşind să înscrie 20 de puncte şi să facă nouă recuperări. Victoria alb-violeţilor a scos deocamdată formaţia din Oradea din cursa pentru play-off şi îi menţine pe bănăţeni în cursa de atingerea miniobiectivului de trei victorii din ultimele trei partide ale campionatului.