Acasă Sport Au pierdut şi derby-ul codaşelor

Au pierdut şi derby-ul codaşelor

Dinamo Bucureşti – Politehnica Timişoara: 36-24 (18-12)

Deziluzie totală pentru handbalul masculin timişorean. Prim divizionara Politehnica Timişoara a pierdut la scor „derby-ul codaşelor”. Bănăţenii au cedat, scor 24-36, în faţa lui Dinamo, la Bucureşti. Elevii lui Sabin Dacău şi-au arătat limitele într-una din puţinele partide în care puteau să întâlnească o echipă mai slab clasată ca ei.

Au luat opt goluri consecutiv fără să marcheze…

Înainte de această partidă, Poli se afla pe locul 11, cu 5 victorii, un egal şi 10 înfrângeri, în timp ce Dinamo era pe locul 12, cu doar trei victorii la activ. Deplasarea timişorenilor în capitală a însemnat însă o nouă înfrângere. Asta după ce debutul de joc părea să fie unul excelent pentru bănăţeni. Totul a mers bine până în minutul 20, când bănăţenii conduceau cu 9-8. Din acel moment, jocul atât în atac, cât şi în apărare nu a mai funcţionat deloc. Dinamo a înscris de… opt ori consecutiv fără să primească gol şi s-a desprins la 16-9 în minutul 27. A fost desprinderea decisivă, la pauză bucureştenii intrând cu un avantaj liniştitor de 6 goluri – 18-12. Diferenţa a crescut considerabil în repriza a doua. S-a terminat 36-24, fără ca vreun jucător timişorean să se fi remarcat pozitiv cu ceva. Principalii marcatori: David – 7 reuşite, Andrijasevic – 5, Nagy şi Mirkovic – câte 3, pentru Politehnica Municipal, respectiv Dragnea şi Bogdan Voica – fiecare 11 goluri, la Dinamo. Următoarea etapă este programată pe teren propriu, sâmbătă, 13 martie. De la ora 17, Politehnica primeşte, la sala “Constantin Jude” din Timişoara, vizita echipei HC Odorhei, pregătită în momentul de faţă de antrenorul timişorean Vlad Caba. Deşi au un campionat dezamăgitor, bănăţenii par scutiţi de grija retrogradării. Din prima divizie de handbal retrogradează două echipe. Medgidia s-a retras deja din campionat, iar Braşovul nu mai poate părăsi ultima poziţie a clasamentului.