Acasă Sport BC Timba a învins și satelitul campioanei în primul turneu dinaintea play-off-ului

Baschet Club Timișoara a bifat un nou succes în Turneul 1 din seria vestică a ligii secunde de baschet masculin, băieții lui Bogdan Murărescu reușind să se impună și în fața echipei  a doua a celor de la U Mobitelco Cluj Napoca. Bănățenii au dominat partida disputată la începutul acestei săptămâni, și, la finalul celor patru sferturi au părăsit parchetul Sălii ”Constantin Jude” învingători. Galben-negrii au continuat jocul bun făcut în primul meci câștigat în fața concitadinei BC Timișoara II, și, grație unei evoluții perfecte a jucătorului Popa, BC Timba a bifat cel de-al doilea succes din Turneul 1. Timișorenii au pornit în forță partida, și, după primele 10 minute, ”urșii” aveau un avans de 11 puncte. Sfertul doi s-a jucat în acceași direcție, bănățenii defilând în fața echipei ardelene, pentru ca, la pauza mare, tabela din sala timișoreană să indice scorul de 47-35 pentru BC Timba. Startul părții a doua a meciului a aprținut echipei vizitatoare, clujenii, izbutind să reducă din diferență. Elevii lui Murărescu au jucat exact și treptat și-au majorat avantajul la 20 de puncte. În ultimele zece minute de joc galben-negrii au profitat de ratările celor de la Cluj și au reușit să depășească bariera de 100 de puncte marcate. Scorul final al meciului dintre BC Timba și satelitul campioanei U Mobitelco Cluj a fost 105-63 pentru timișoreni, jucătorul Florin Popa de la gazde fiind din nou cel mai eficient marcator din tabăra ”urșilor” cu 36 de puncte marcate. În cel de-al doilea turneu echipa condusă de Bogdan Murăescu va întâlni echipele Phoenix Arad și CSM Oradea II.