Acasă Sport BC Timba a reușit scorul etapei împotriva echipei Dinamo București

BC Timba a reușit scorul etapei împotriva echipei Dinamo București

Baschet Club Timba Timișoara a făcut cel mai bun meci de la promovarea în Liga Națională, băieții antrenați de Bogdan Murărescu reușind să învingă la o diferență de 30 de puncte ultima clasată, Dinamo București. În partida din etapa a X-a din campionat, ”urșii” nu au avut milă de formația din capitală și au reușit să facă scorul etapei, învingând pe teren propriu, cu scorul de 100-70. Înfruntarea disputată sâmbătă, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, a fost dominată de la un capăt la altul de timișoreni, aceștia întâlnind o echipă ce nu a câștigat nici un meci în acest sezon.  Galben-negrii au pornit tare încă din primul sfert, pe care l-au câștigat cu 30-18, pentru ca la pauza mare, BC Timba să intre cu un avantaj de 26  de puncte. Cu victoria asigurată încă de la jumătatea partidei, baschetbaliștii bănățeni au scăzut ritmul jocului, fapt ce a ajutat gruparea din capitală să se impună în penultimul sfert, cu 24-21. Diferența liniștitoare de pe tabelă i-a permis antrenorului Murărescu să folosească toți jucătorii disponibili, în utlimele zece minute, pe teren pentru BC Timba aflându-se, la un moment dat,  numai jucători români. Galben-negrii s-au impus în ultimul sfert cu 23-16, bifând astfel al treilea succes din Liga Națională. Scorul final al întâlnirii dintre BC Timba și Dinamo București a fost 100-70, ”urșii” avându-l ca cel mai bun marcator pe americanul Glynn, acesta marcând 26 de puncte. Bănățenii se află acum pe locul al XIII-lea în clasament, cu 13 puncte acumulate și vor juca în etapa viitoare contra celor de la Atlassib Sibiu, pe 5 decembrie.