Acasă Sport BC Timba continuă seria victoriilor în Divizia B

BC Timba continuă seria victoriilor în Divizia B

Gruparea timișoreană condusă de Bogdan Murăescu a bifat un nou succes în actuala stagiune a Diviziei B, BC Timba fiind singura echipă din seria a IV-a fără înfrângere. Ultimul succes înregistrat de baschetbaliștii timișoreni a venit în urma partidei jucate în compania satelitului celor de la U Mobitelco Cluj, partida având loc pe terenul echipei din Ardeal. Elevii lui Murărescu au reușit să treacă peste începutul mai slab de retur, ”urșii” întâmpinând probleme în partida din etapa trecută jucată împotriva concitadinei BC Timișoara II. Timba a avut parte de un început perfect de meci, în care a controlat jocul, pentru ca, la finalul primelor zece minute de joc, galben-negrii să conducă pe tabelă cu scorul de 17-13. Satelitul echipei campioane și-a revenit însă în sfertul al doilea, pentru ca la pauză tabela din sala clujeană să indice egalitate, 30-30. Echipa bănățeană a revenit mai montată de la cabine, și, cu un joc bun făcut pe faza de atac, a reușit să se impună în penultimul sfert cu 26-12. Diferența înregistrată în sfertul trei a fost prea mare pentru ca echipa din Cluj să o poată remonta, astfel că, deși au cedat în sfertul patru, băieții lui Murărescu au plecat victorioși din Ardeal, scorul final al partidei dintre BC Timba și U Mobitelco Cluj II fiind 62-48. Cel mai eficient marcator din tabăra ”urșilor” a fot noul-venit Petru Czmor, baschetbalistul reușind să înscrie 20 de puncte. Următorul meci se anunță unul mai ușor pentru gruparea de pe Bega, la finalul acestei săptămâni în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara urmând să vină echipa CSM Oradea II, ultima clasată în seria a IV-a, astfel că BC Timba are ocazia să bifeze succesul cu numărul șapte din actuala stagiune.