Acasă Sport BC Timba încheie amicalele cu o victorie

BC Timba încheie amicalele cu o victorie

Formația de baschet masculin BC Timba a încheiat seria meciurilor de pregătire din pauza de iarnă, și a intrat astfel pe ultima sută de metri înaintea startului returului Diviziei B. Băieții lui Bogdan Murărescu au jucat la finalul săptămânii trecute un amical împotriva echipei West Phoenix Arad, echipă ce se află în aceeași serie cu gruparea de pe Bega. Înfruntarea ce a avut loc la Arad a aparținut în totalitate echipei timișorene, galben-negrii reușind să se impună în toate cele patru sferturi, câștigând astfel partida cu scorul de 74-37. Tehnicianul timișorenilor a profitat de acest amical și a rulat întreg lotul avut la dispoziție pentru a vedea cine este în formă și cine nu, mai ales că BC Timba va juca în primul meci oficial al anului împotriva concitadinei BC Timișoara II. În partida cu Aradul a evoluat și noul venit Petru Czmor, baschetbalistul alegând să părăsească Divizia A, unde a jucat la BC Timișoara, pentru a veni să îmbrace tricoul celor de la BC Timba, echipă alături de care speră să promoveze la finalul campionatului. Bănățenii sunt neînvinși în actuala ediție a Diviziei B și au ca obiectiv prinderea play-off-ului și promovarea în prima ligă. Meciul dintre BC Timba și BC Timișoara II este progrmat la finalul săptămânii viitoare în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara. În partida disputată în tur, baschetbaliștii de la BC Timba s-au impus în fața satelitului celor de la BCT cu scorul de 73-67.