Acasă Sport BC Timba – la un punct de a produce surpriza Ligii Naționale

BC Timba – la un punct de a produce surpriza Ligii Naționale

BC Timba Timișoara a jucat, la finalul săptămânii, în cadrul etapei a XXIII-a împotriva liderei Ligii Naționale, CSM Oradea. Bănățenii au plecat cu șansa a doua la victorie, însă au încercat să demonstreze chiar în meciul contra primei clasate, că au valoarea necesară menținerii în primul eșalon al baschetului românesc. Cu patru înfrângeri consecutive înaintea partidei de la Oradea, galben-negrii aveau speranțe mici că vor produce surpriza de a se impune pe terenul orădenilor. Startul meciului a aparținut echipei gazdă, care s-a desprins la 14 puncte după primul sfert. Bănățenii au dat semne de revenire în sfertul doi, pe care l-au pierdut la limită, cu 27-25. La revenirea de la cabine, Timba a arătat o față complet schimbată, jocul elevilor lui Bogdan Murărescu fiind unul care a pus mari probleme echipei de pe primul loc din campionat. Penultimul sfert a revenit timișorenilor, care s-au impus cu 23-10. Chiar dacă, teoretic, CSM-ul a avut jocul în mână, determinarea ”urșilor” timișoreni a făcut ca scorul să devină favorabil Timbei cu doar câteva secunde înaintea fluierului de final. Din păcate pentru galben-negri, jucătorii orădeni au reușit să înscrie cu noroc în ultima fază de joc, aducând astfel victoria în contul CSM-ului. Scorul final al întâlnirii dintre CSM Oradea și BC Timba a fost 79-78, bănățenii ratând la limită o victorie mare. Chiar dacă nu s-au impus, jucătorii timișoreni au demonstrat că pot face față în continuare exigențelor Ligii Naționale. Huckaby, cu 21 de puncte, Horton, cu16 reușite, și Brown, cu 15 puncte, au fost principalii marcatori ai Timbei în cel mai bun meci al bănățenilor din acest sezon.