Acasă Sport BC Timba – prezentă la Turneul Final pentru promovare

BC Timba – prezentă la Turneul Final pentru promovare

Formaţia de baschet condusă de antrenorul Bogdan Murărescu, BC Timba, a reuşit să-şi adjudece două din cele trei partide jucate la Turneul Semifinal pentru promovare în Divizia A de baschet. Turneul ce a fost găzduit, la sfârşitul săptămânii trecute, la Timişoara, a fost la îndemâna echipei timişorene, bănăţenii adjudecându-şi calificarea încă din primele două zile ale competiţiei. Jucătorii lui Bogdan Murărescu au început cu dreptul turneul, reuşind să învingă într-o manieră categorică în primul meci pe cei de la Rapid Bucureşti, vineri, scorul final după cele patru sferturi jucate fiind 96-64 pentru BC Timba. Meciul doi pentru timişoreni a fost unul mai uşor, având în vedere că adversara bănăţenilor a fost formaţia Corona Braşov, echipă ce a fost învinsă de timişoreni în sezonul regulat. „Urşii” au început în forţă partida disputată sâmbătă în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, reuşind să se distanţeze la zece puncte la pauza mare. Forcing-ul gazdelor a continuat şi în sferturile trei şi patru, astfel că scorul la final a fost unul zdrobitor în favoarea bănăţenilor, aceştia câştigând cu 87-38. Aşadar, după meciul cu Braşov, elevii lui Murărescu îşi asiguraseră calificarea la Turneul Final, ultimul meci contra celor de la Dinamo fiind unul fără miză pentru timişoreni. Consideraţi şi cei mai dificili adversari pentru BC Timba, cei de la Dinamo au jucat un meci agresiv, profitând totuşi şi de relaxarea din tabăra timişoreană. Meciul trei din cadrul turneului semifinal dintre BC Timba şi Dinamo Bucureşti s-a terminat cu înfrângerea bănăţenilor, aceştia fiind la peste 20 de puncte în spatele bucureştenilor la pauza mare. Cu toate că au dat semne de revenire, baschetbaliştii de la Timba au terminat învinşi meciul contra dinamoviştilor, echipa din capitală impunându-se cu scorul de 64-51. Aşadar, cu două victorii din trei meciuri la turneul semifinal, BC Timba şi-a asigurat biletele pentru ultima fază a turneului pentru promovare în Divizia A, ce va avea loc în capitală, în perioada 3-5 iunie.