Acasă Sport BC Timișoara – a 5-a victorie consecutivă în campionat

BC Timișoara – a 5-a victorie consecutivă în campionat

Baschet Club Timișoara a reușit să se impună în etapa a VII-a din Divizia A, ajungând astfel la cea de-a cincea victorie consecutivă în actualul sezon. Alb-violeții au jucat sâmbătă pe teren propriu împotriva echipei Energia Rovionari, formație aflată la mijlocul clasamentului. Baschetbaliștii antrenați de Pedrag Badnjarevic au început ca favoriți în fața echipei goprjene, însă, au fost foarte aproape de a pierde înfruntarea, trupa din Rovinari reușind să dea o replică destul de dură echipei aflate pe locul doi în Divizia A. ”Leii din banat” au început bine meciul, reușind să conducă încă din primul sfert al meciului cu scorul de 21-20. În sfertul doi echipa oaspete a reușit să ia avans grație unui joc destul de curajos, reușind chiar să conducă la pauză pe cei de la BC Timișoara cu un avans de trei puncte. Bănățenii nu au acceptat ideea că pot fi conduși pe teren propriu de o echipă aflată sub ei în clasament și au mărit ritmul jocului în sfertul trei, sfert pe care au reușit să și-l adjudece cu scorul de 29-18. Emoțiile pentru victorie au dispărut în ultimele zece minute ale înfruntării, când grație unui joc defensiv foarte bun timișorenii au reușit să se distanțeze pe tabelă, aducând astfel cel de-al cincelea succes din campionat. Scorul final al întâlnirii dintre BC Timișoara și Energia Rovinari a fost 91-75, rezultat ce menține gruparea bănățeană pe treapta a doua a podiumului Diviziei A, la un punct în spatele liderei Gaz Metan Mediaș. La finalul partidei, tehnicianul Pedrag Badnjarevic a declarat că este mulțumit de rezultatul înregistrat de formația sa, însă a spus că jocul echipei sale din prima parte a meciului nu l-a mulțumit. Următorul meci pentru BC Timișoara va fi unul de importanță europeană, bănățenii urmând să joace în cel de-al doilea meci din Liga Balcanică din acest sezon,  împotriva echipei KK Torus. Partida va avea loc marți, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, cu începere de la ora 18.00.