Acasă Sport BC Timișoara a câștigat derby-ul cu U Cluj

BC Timișoara a câștigat derby-ul cu U Cluj

”Leii din Banat” au reușit o victorie importantă în Divizia A, băieții antenați de Pedrag Badnjarevic terminând învingători derby-ul etapei a XVI-a contra campioanei U Mobitelco Cluj. Partida jucată sâmbătă în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara a fost una foarte palpitantă şi cu răsturnări frecvente de scor. Împinsă de la spate de o sală arhiplină de susținători alb-violeți, ocupanta primului loc în Divizia A, BC Timișoara, a început în forță meciul contra clujenilor. După primele zece minute bănățenii au condus cu trei puncte, însă formația vizitatoare a revenit în sfertul doi, pentru ca la pauză tabela să indice scorul de 38-37 pentru BCT. După pauza mare, gruparea timișoreană a continuat ofensiva la coșul clujenilor, reușind să-și adjudece sfertul trei cu 21-19. Ultimele zece minute ale înfruntării au fost și cele mai intense, ambele formații încercând să joace cât mai agresiv, pentru a se distanța pe tabelă. Elevii lui Badnjarevic au profitat de ratările ardelenilor din  ultimele faze de joc și grație inspirației lui Cuic, care a marcat un coș de trei puncte în ultimele momentele partidei, s-au impus în fața U Cluju cu scorul general de 72-71. Cu toate că a fost o victorie la limită, timișorenii și-au luat astfel revanșa pentru înfrângerea suferită în tur în fața Clujului și au reușit să păstreze fotoliul de lider al Diviziei A, cu 30 de puncte adunate în XVI etape. La finalul meciului, tehnicianul sârb al timișorenilor a declarat că este mulțumit de victoria echipei sale, cu toate că meciul nu a fost unul spectaculos… din cauza mizei înfruntării.