Acasă Sport BC Timișoara a câștigat prea târziu

BC Timișoara a câștigat prea târziu

Baschetbaliștii clubului BC Timișoara au jucat sâmbătă în deplasare meciul din cadrul etapei cu numărul XXVIII al Diviziei A, contra echipei SCM CSS Craiova. Jocul împotriva echipei din Craiova a fost primul fără Dragan Petricevic pe banca tehnică a alb-violeților, bănățenii fiind antrenați acum de Djordjie Jovicic. Jucătorii bănățeni au intrat mai greu în meci, formația gazdă reușind să se distanțeze pe tabelă după primele minute de joc. Timișorenii au început treptat să reducă din handicap, iar după primele zece minute de joc, scorul a fost 19-19. În sfertul doi, alb-violeții au forțat și, datorită unui joc de recuperare bun, și-au asigurat un avantaj de șapte puncte la pauza mare. La revenirea de la cabine, băieții lui Jovicic au continuat jocul bun și au reușit să se impună și în penultimul sfert al întâlnirii, cu scorul de 18-11. În ultimele zece minute ale partidei, alb-violeții au mai redus din ritmul de joc, dând ocazia echipei gazde să se impună în ultimul sfert cu scorul de 26-19. Finalul partidei i-a găsit pe cei de la BC Timișoara câștigători, aceștia impunându-se cu scorul general de 79-72 în fața ocupantei poziției a XIII-a din campionat, SCM CSS Craiova. Cel mai bun marcator al alb-violeților în cel de-al treilea succes din acest sezon pentru timișoreni a fost Milos Pesici, jucătorul marcând 23 de puncte. Pesici a fost urmat pe lista marcatorilor de Markovici, cu 15 puncte, și Dzambici, cu 11 reușite. Următorul meci pentru timișoreni va fi pe teren propriu, împotriva unei echipe ce se află pe un loc ce duce în play-off, CS Municipal Oradea. Partida se anunță a fi grea pentru bănățeni, deoarece formAția din Oradea are nevoie de victorie pentru a-și asigura un loc în faza următoare a Diviziei A.