Acasă Sport BC Timișoara a învins Mediașul și așteaptă derby-ul cu BC Timba

BC Timișoara a învins Mediașul și așteaptă derby-ul cu BC Timba

baschet 29Baschet Club Timișoara a jucat joi, pe teren propriu, împotriva uneia dintre echipele aflate în formă maximă în returul Ligii Naționale, Gaz Metan Mediaș. Bănățenii nu s-au lăsat intimidați de seria de opt victorii consecutive ale Mediașului și au reușit să iasă învingători la capătul celor patru sferturi, grație jocului bun făcut în partea a doua a înfruntării. Startul partidei a aparținut echipei vizitatoare, care, după primele zece minute de joc, avea un avantaj de cinci puncte. Cu un procentaj ridicat la aruncările de două puncte, Gazul și-a mărit avantajul până la pauza mare, când conducea cu 13 puncte. Împinși de la spate de un public numeros, ”leii” au pornit curajos sfertul trei, pe care și l-au adjudecat cu 24-15. Mediașul a început să dea semne de oboseală în ultimul sfert, lucru de care Timișoara a profitat și s-a apropiat mai mult pe tabelă. Recuperările ofensive au fost principala armă a timișorenilor, aceștia reușind să preia conducerea în ultimul sfert, pentru ca la fluierul de final BCT-ul să bifeze a doua victorie în fața Mediașului în sezonul actual al Ligii Naționale. Scorul final al partidei a fost 86-80 pentru BC Timișoara, Downie, cu 22 de puncte, urmat de Archie, cu 12 reușite, fiind principalii marcatori ai alb-violeților. ”Leii” au urcat în urma victoriei în fața Gazului pe locul șase, la doar două puncte față de ultimul loc de pe podium și așteaptă acum derby-ul contra concitadinei BC Timba. La finalul meciului cu Gaz Metan, antrenorul alb-violeților a declarat că victoria a fost una muncită, lipsa lui Jovanovic făcând grea misiunea BCT-ului în fața unei echipe puternice precum Mediașul.