Acasă Sport BC Timișoara a pierdut la limită primul meci european

BC Timișoara a pierdut la limită primul meci european

Baschet Club Timișoara a debutat cu înfrângere în ediția cu numărul IV a Ligii Balcanice la baschet masculin, alb-violeții pierzând primul meci jucat împotriva vicecampioanei din ediția trecută – BC Rilski Sportist din Bulgaria. Bănățenii au revenit în cupele europene după o pauză de 17 ani, ultima oară jucând în Cupa Radivoj Korac. Adversara alb-violeților de miercuri are o prezență constantă în Ligă, echipa bulgară reușind chiar să câștige comopetiția în urmă cu doi ani. Startul de meci a aparținut jucătorilor timișoreni, care, deși au început un pic timorați, au izbutit să preia conducerea după primul sfert. Sfertul doi a început de la 20-19 pentru BCT, partida fiiind departe de a fi jucată. După încă zece minute de joc în care ambele echipe au etalat un baschet de calitate, tabela arăta egalitate, 38-38, scor ce a fost consfințit la pauza mare. La revenirea pe teren gazdele au preluat inițiativa, reușind să se desprindă la trei puncte. Elevii conduși de Pedrag Badnjarevic au avut o tresărire de orgoliu și au reușit să forțeze exact atât cât să se desprindă pe tabelă, avantajul timișorenilor crescând constant pâna la opt puncte. Ultimul sfert al întâlnirii părea la îndemâna baschetbaliștilor bănățeni, mai ales că gruparea de pe Bega demonstrase că are valoarea de a pleca din Bulgaria cu o victorie. Din păcate, experiența trupei din țara vecină și-a spus cuvântul, BC Rilski reușind să întoarcă scorul spre uimirea bănățenilor, și, în ultimele secunde de joc, a reușit un coș de trei puncte ce a consfințit victoria trupei de la sud de Dunăre. Așadar, BC Timișoara a plecat fără puncte din primul meci din Liga Balcanică, BC Rilski impunându-se la limită, scor 80-79, în primul meci din cadul grupelor. Cei mai eficienți marcatori ai alb-violeților au fost americanul Archie, cu 18 puncte marcate, urmat de Sarovic cu 15 puncte. Deși au plecat învinși, jocul ”leilor din Banat” a fost unul foarte reușit, defensiva timișorenilor fiind din nou la înălțime. Următorul meci european pentru BC Timișoara va avea loc săptămâna viitoare, pe 8 noiembrie, când în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara va veni echipa Torus Skopjie din Macedonia. Din faza grupelor mai departe vor merge numai două echipe, astfel că bănățenii trebuie să învingă în următoarele două partide pentru a avea șanse la calificare. În sezonul trecut România a fost reprezentată în Liga Balcanică de BC Mureș, care nu a trecut însă de faza grupelor.