Acasă Sport BC Timișoara a spart gheața în Liga Balcanică

BC Timișoara a spart gheața în Liga Balcanică

Baschet Club Timișoara a reușit cea mai importantă victorie din acest sezon. ”Leii din Banat” s-au impus în cadrul meciului trei din Liga Balcanică împotriva echipei OKK Belgrad. Faptul că timișorenii sunt pe prima poziție în întrecerea internă le-a dat încredere acestora și după un meci entuziasmant BCT-ul a bifat prima victorie din acest sezon al întrecerii europene. Partida ce a avut loc marți, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, a fost una de calitate, ambele formații etalând un baschet performant și totodată spectaculos. BC Timișoara nu a stat prea mult pe gânduri și a început înfruntarea în forță, pentru a nu da echipei sârbe ocazia să se distanțeze pe tabelă. La finalul primului sfert gruparea alb-violetă conducea fosta campioană a Iugoslaviei cu opt puncte. Formația oaspete a reușit să-și revină și a recuperat din diferență în sfertul doi, însă echipa condusă de Pedrag Badnjarevic a fost foarte hotărâtă să învingă și, la pauza mare, bănățenii conduceau cu 43-40. Oaspeții au reușit să revină în meci pentru a doua oară în sfertul trei, profitând de unele inexactități în defensiva timișoreană. Cu toate acestea, bănățenii au găsit resursele să preia conducuerea pe tabelă, timișorenii reușind să rezolve partida chiar din sfertul trei, când BCT-ul conducea cu 13 puncte. Ultimele zece minute nu au schimbat nimic în jocul celor două echipe, timișorenii reușind să domine la toate capitolele echipa din Belgrad. Scorul final al partidei dintre BC Timișoara și OKK Belgrad a fost 85-67 pentru alb-violeți, rezultat ce aduce prima victorie europeană din acest sezon pentru trupa lui Badnjarevic. La finalul partidei, tehnicianul sârb al timișorenilor a declarat că este mulțumit de victorie, mai ales că formația din Belgrad este cel mai puternic adversar al BCT-ului din acest sezon. Partida contra echipei sârbe a fost și prilejul celor doi jucători promovați anul acesta la prima echipă, Toth și Milencovici, să debuteze într-un meci cu miză europeană. Cel mai eficient marcator din tabăra alb-violeților în confruntarea cu formația sârbă a fost Dominique Archie, americanul reușind să marcheze 24 de puncte, având totodată procentaj de 100% la aruncările libere. Bănățenii trebuie să treacă acum peste succesul din Liga Balcanică, deoarece la finalul acestei săptămâni în Sala ”Constantin Jude” va poposi formația Gaz Metan Mediaș, formație ce este principala contracandidată a bănățenilor la câștigarea campionatului.