Acasă Sport BC Timișoara accede cu emoții în semifinalele Diviziei A

BC Timișoara accede cu emoții în semifinalele Diviziei A

Formația de baschet masculin BC Timișoara a obținut biletele pentru penultimul act al Diviziei A, după o serie de cinci meciuri jucate în compania echipei CSM București. Chiar dacă au pornit ca favoriți cerți pentru calificarea în semifinalele campionatului, alb-violeții au avut nevoie de un meci decisiv pentru a putea trece mai departe în play-off-ul Divizei A. Scorul după primele patru partide dintre BC Timișoara și CSM București a fost 2-2, astfel că meciul decisiv s-a jucat la Timișoara, ”Leii din Banat” fiind astfel avantajați de suportul propriilor fani. Cu un public ce a umplut peste capacitatea maximă Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, baschetbaliștii antrenați de Predrag Badnjarevic au jucat un baschet de calitate, care le-a permis să se impună în ultimul meci, cu scorul de 78-64. Timișorenii au luat în serios valoarea echipei bucureștene și au încercat încă din startul meciului să-și impună jocul. BCT-ul a condus, la capătul primului sfert, cu o diferență de șase puncte, pentru ca la pauza mare, avantajul să crească la opt puncte, scorul fiind 48-40 pentru bănățeni. După pauză, cele două echipe au mers cap la cap, însă avantajul obțint de timișoreni în sfertul doi s-a menținut și la finalul penultimului act. Jucătorii lui Badnjarevic au continuat să fie la conducerea partidei, Popescu și Jonovic reușind din nou să facă un meci foarte bun, cei doi marcând în total 44 de puncte. Echipa oaspete nu a mai putut întoarce scorul până la final, astfel că BC Timișoara a obținut calificarea în semifinalele Diviziei A, acolo unde s-au mai calificat U Cluj, CSU Ploiești și Gaz Metan Mediaș. În turul următor, ”Leii din Banat” vor înfrunta gruparea din Cluj, cele două combatante având cinci meciuri la dispoziție pentru a accede în finala campionatului intern. Bănățenii vor disputa primele două meciuri împotriva clujenilor pe teren propriu, la finalul acestei săptămâni.