Acasă Sport BC Timișoara este în finala Diviziei A după 3-0 contra campioanei din...

BC Timișoara este în finala Diviziei A după 3-0 contra campioanei din Cluj

Baschet Club Timișoara este cu un pas mai aproape de titlul de campioană al Diviziei A, băieții antrenați de Pedrag Badnjarevic reușind să scoată în semifinale echipa campioană de anul trecut, U Mobitelco Cluj Napoca. Alb-violeții și-au adjudecat primele două meciuri jucate pe teren propriu și au izbutit să se impună la cinci puncte și în meciul trei, ce a avut loc în weekend în Sala ”Horia Demian” din Cluj. Înfruntarea a fost din nou una echilibrată, presiunea spunându-și cuvântul în jocul ambelor combatante. Bănățenii au pornit tare meciul contra echipei campioane și la finalul primelor două sferturi au condus cu 37-29. Alb-violeții au continuat jocul agresiv și în partea a doua a partidei, Dragoș Andrei, Popescu și Sarovic fiind în zi de grație, lucru ce a ajutat echipa de pe Bega să-și păstreze avantajul de pe tabelă și înaintea ultimelor zece minute de joc. Echipa din Cluj a încercat tot posibilul să câștige meciul trei, însă defensiva timișoreană a funcționat perfect, astfel că, la finalul celor patru sferturi de joc, tabela din sala clujeană a indicat scorul de 70-65 pentru Timișoara. În urma victoriei, bănățenii merg mai departe în finala Diviziei A, fază în care vor întâlni o altă echipă puternică, CSU Asesoft Ploiești, echipa prahoveană trecând tot cu 3-0 la general de cei de la Gaz Metan Mediaș. Primele două din cele șapte partide programate în finală se vor disputa la Timișoara pe 16 și 17 mai.