Acasă Sport BC Timișoara – foarte aproape de victorie în Ungaria

BC Timișoara – foarte aproape de victorie în Ungaria

Baschet Club Timișoara a fost foarte aproape de a câștiga partida cu numărul patru din FIBA Eurochallenge, jucată marți, pe terenul celor de la Kormend . Bănățenii au plecat cu speranțe mari la victorie, mai ales că, în partida tur, alb-violeții au reușit să se impună în fața echipei maghiare. Startul meciului a aparținut elevilor lui Predrag Badnjarevic, care, după primele zece minute, conduceau cu 22-21. ”Leii din Banat” au continuat să pună presiune pe echipa din Ungaria, chiar dacă evoluau în deplasare, și, la pauza mare, BC Timișoara conducea cu scorul de 40-37. Conștienți că încă mai au șanse la calificarea mai departe în competiția europeană dacă se impun în fața grupării maghiare, timișorenii au păstrat un ritm de joc bun și au terminat și sfertul trei în avantaj. Din păcate pentru alb-violeți, oboseala adunată în meciurile jucate o dată la trei zile, precum și deplasările din ultimele etape ale campionatului, au făcut ca băieții lui Badnjarevic să piardă din concentrare, chiar în utlimele zece minute ale jocului, fapt ce a permis echipei din Kormend să recupereze din diferență. Echipa din Ungaria nu a mai întâmpinat nicio problemă în a-și impune stilul de joc și, chiar dacă a câștigat numai unul dintre cele patru sferturi, a reușit să se impună la final cu scorul de 97-86. Cu înfrângerea de la Kormend, BC Timișoara a coborât pe ultimul loc în grupa F, cu o victorie și trei înfrângeri consecutive, în urma cărora a strâns cinci puncte.. Tripleta Sarovic, Jovanovc, Archie a marcat cele mai multe coșuri pentru gruparea de pe Bega, cei trei reușind să înscrie 47 de puncte. În meciul următor din FIBA Eurochallenge, BC Timișoara va primi vizita echipei de pe locul întâi din grupa F, Oldenburg.