Acasă Sport BC Timișoara și-a respectat statutul de favorită în etapa a X-a

BC Timișoara și-a respectat statutul de favorită în etapa a X-a

Jucătorii echipei BC Timișoara au câștigat la pas partida din cadrul etapei a X-a din Divizia A, bănățenii reușind să se impună în deplasare contra celor de la BC Miercurea Ciuc. Dacă până în sezonul trecut meciul direct dintre BC Timișoara și Miercurea Ciuc nu avea o favorită clară la victorie, în partida jucată sâmbătă între cele două echipe trupa de pe Bega a reușit un joc foarte bun, izbutind să pună mâna pe cele două puncte puse în joc. Elevii antrenați de Pedrag Badnjarevic au început tare înfruntarea, arătând că nu degeaba ocupă prima poziție în campionat. Alb-violeții s-au impus încă din primul sfert cu o diferență de 11 puncte, pentru ca la pauza mare tabela din Sala Sporturilor Miercurea Ciuc să indice scorul de 51-27 pentru formația timișoreană. Forcing-ul alb-violeților a continuat și în sfertul trei, când ”leii din Banat” au și decis soarta meciului, impunându-se cu 23-16. Ultimele zece minute de joc nu au adus nici o schimbare în decursul meciului, tehnicianul bănățenilor permițându-și chiar să folosească întreg lotul de jucători deplasat la Miercurea Ciuc. Scorul final al întâlnirii dintre BC Miercurea Ciuc și BC Timișoara a fost 74-91, timișorenii contabilizând astfel a IX-a victorie din actuala stagiune, rezultat ce consolidează poziția de lider a echipei bănățene. Cei mai eficienți marcatori ai BCT-ului au fost  Jovanovic și Archie, fiecare reușind să marcheze câte 18 puncte.  La finalul meciului, tehnicianul alb-violeților s-a declarat nemulțumit de jocul echipei sale în anumite momente ale jocului, cu toate că echipa sa s-a impus categoric la Miercurea Ciuc.