Acasă Sport BC Timișoara II a încheiat Turneul 1 cu două înfrângeri

BC Timișoara II a încheiat Turneul 1 cu două înfrângeri

Cu jucători ce evoluează și la prima echipă, formația de baschet BC Timișoara II nu a izbutit să se impună în niciuna dintre cele două partide jucate în cadrul primului turneu dinintea play-off-ului pentru promovare. Cu toate că au jucat curajos în fața ehipei BC Timba, ”leii mici” au capotat în meciul unu în fața echipei conduse de Bogdan Murărescu cu scorul de 72-58. În meciul doi, satelitul prim-divizionarei BC Timișoara a jucat în compania echipei celor de la CSM Oradea II, într-un meci în care timișorenii au fost gazde.

Ajutați din teren de baschetbaliști de la prima echipă, Milencovici, Toth, Mihuți și Filip, alb-violeți au început bine meciul și s-au impus în primul sfert cu 22-19. Până la pauză, baschetbaliștii timișoreni s-au păstrat la conducerea înfruntării, scorul la finalul primelor 20 de minute de joc fiind 42-40 pentru BCT II. Partea a doua a meciului a aparținut echipei oaspete, care a recuperat repede din diferență și a preluat conducerea încă din startul sfertului trei. Sfertul patru a început de la 64-57 pentru Oradea, partida rămânând deschisă oricărui rezultat.

Din păcate, baschetbaliștii bănățeni nu au izbutit să se concentreze la aruncările libere și acest lucru i-a costat victoria, satelitul echipei din Oradea reușind să se impună la finalul întâlnirii cu scorul de 82-72. Zoran Milencovici a fost cel mai bun marcator al echipei timișorene cu 22 de puncte. BC Timișoara II rămâne astfel fără victorie în primul turneu dinaintea play-off-ului Diviziei A, cu toate că, atât împotriva celor de la BC Timba, cât și în fața echipei din Oradea, alb-violeții puteau să se impună.